Tap Tap to Zoom
Product Info for Holosun HE507K-GR X2 1x Green Dot Reflex Sight
The Holosun HE507K-GR X2 1x Green Dot Reflex Sight is a powerful open reflex sight designed specifically for concealed carry handguns. These Holographic Sights from the experts at Holosun feature a green reticle color with Super LED technology that improves target acquisition speeds in any lighting conditions. This HE507K-GR X2 1x Green Dot Reflex Sight is equipped with Lock Mode, which prevents accidental button presses and setting changes when activated. Multilayer Reflective Coatings ensure maximum light transmission and glare-free views in all environments.![]()
This sub-compact optic boasts tons of Holosun tech like Shake Awake Technology that powers the optic on when it senses motion and powers down when it does not, resulting in a much longer battery life. The Holosun HE507K-GR X2 1x Green Dot Reflex Sight also features the Multi-Reticle system that allows you to seamlessly switch between a circle dot reticle, 2 MOA dot only reticle, and a 32 MOA circle reticle only. With 12 brightness settings, including two that are compatible with night vision devices, you can customize your brightness level to best match your ambient lighting conditions. Pick up this HE507K-GR X2 1x Green Dot Reflex Sight today to improve your speed and precision with your CCW pistol.
Specifications for Holosun HE507K-GR X2 1x Green Dot Reflex Sight:
| Manufacturer: | Holosun |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.58 - 0.77 in |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Green |
| Brightness Settings: | 12 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weather Resistance: | Waterproof, Shock Resistant |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 1.6 in |
| Weight: | 1 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMS |
Features of Holosun HE507K-GR X2 Green Dot Reflex Sight:
- MRS: Circle Dot; 2 MOA Dot; 32 MOA Circle
- Up to 50,000 Hours Battery Life (Setting 6)
- 12 Brightness Setting: 10 DL & 2 NV Compatible
- Convenient Tray Battery Compartment
- Parallax-free & Unlimited Eye Relief
- Designed for CCW
- IP67 Waterproof
Package Contents:
- Holosun HE507K-GR X2 Green Dot Reflex Sight
- Multi-Tool
- Lens Cloth
- User Manual