00:56
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
High Speed Gear - Adaptable Belt Mount
1 of 8 images
High Speed Gear HSGI Duty Pistol Taco U-Mount Pouch, Black, 41PT00BK
2 of 8 images
High Speed Gear HSGI Duty Pistol Taco U-Mount Pouch, LE Blue, 41PT00LE
3 of 8 images
High Speed Gear HSGI Duty Pistol Taco U-Mount Pouch, MultiCam, 41PT00MC
4 of 8 images
High Speed Gear HSGI Duty Pistol Taco U-Mount Pouch, Olive Drab, 41PT00OD
5 of 8 images
High Speed Gear HSGI Duty Pistol Taco U-Mount Pouch, Coyote Brown, 41PT00CB
6 of 8 images
High Speed Gear HSGI Duty Pistol TACO U-Mount Pouch, Black, Coyote Brown, LE Blue, Olive Drab
7 of 8 images
High Speed Gear Duty Pistol TACO U-Mount Pouch, LE Blue, 41PT00LE
8 of 8 images
High Speed Gear HSGI Duty Pistol TACO U-Mount Pouch, Olive Drab, 41PT00OD
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Show In Stock Only
5 Models AvailableColor
All
Search
$42.00
$42.00
$42.00
$42.00
$42.00
Click to select this item for your bundle offer!
Buy Together and Save
As low as $108.00
Product Info for High Speed Gear HSGI Duty Pistol Taco U-Mount Pouch
Our Duty line of TACOsfunctions the same as the originals, but feature sleeker fronts and hidden bungee, which is woven internally. This pouch will hold most pistol-caliber magazines, small flashlights, pocket knives, multitools and more.![]()
Specifications for High Speed Gear HSGI Duty Pistol Taco U-Mount Pouch:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| Fabric/Material: | Heavy-Duty Nylon Laminate |
| Pouch Compartments: | 1 |
| # of Mag Pouch Compartments: | 1 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 1 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Size: | Single |
| Caliber: | Universal |
| Belt Width: | 2 in |
| Accessory Attachment System: | Clip, MOLLE |
| Belt Loop/Snap Width: | 2 in |
| Height: | 4.25 in |
| Width: | 1.25 in |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
| Length: | 2 in |
Features of High Speed Gear HSGI Duty Pistol Taco U-Mount Pouch
- Covered by HSGI's Lifetime Warranty.
Package Contents:
- High Speed Gear HSGI Duty Pistol TACO U-Mount Pouch
- Universal Clips