Tap Tap to Zoom
- # of Mag Pouch Compartments:
- 2
- # of Mags Held in Each Compartment:
- 1
- Color:
- LE Blue
- Fastener/Closure Type:
- Open Top
- Accessory Attachment System:
- MOLLE
- Belt Width:
- 2 in
- Fabric/Material:
- Proprietary Polymer
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Model:
- Universal
- Gun Make:
- Universal
- Length:
- 3 in, 7.62 cm
Code: 295-RMP-PDDUM-16DD00LE
MPN: 16DD00LE
UPC: 849954034354
Product Info for High Speed Gear Polymer Double Decker Taco U-Mount Rifle/Pistol Pouches
Our line of polymer TACOs function much the same as their nylon counterparts. The polymer body and brackets are waterproof. This pouch retains a wide variety of rifle and pistol magazines. The pouch has grommets for drainage. Mounts to both MOLLE and belts up to 2''.![]()
Specifications for High Speed Gear Polymer Double Decker Taco U-Mount Rifle/Pistol Pouches:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| # of Mag Pouch Compartments: | 2 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 1 |
| Color: | LE Blue |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 2.75 in |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Belt Width: | 2 in |
| Fabric/Material: | Proprietary Polymer |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Model: | Universal |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 7.62 cm, 3 in |
| Country of Origin: | USA |
| Attachment Type: | Clip |
Features of High Speed Gear Polymer Double Decker Taco U-Mount Rifle/Pistol Pouches
- Covered by HSGI's Lifetime Warranty.
Package Contents:
- High Speed Gear Polymer Double Decker Taco U-Mount Rifle/Pistol Pouches
- Universal Clips