Tap Tap to Zoom
- Color:
- Grey
Code: 29R-BI-SST42-510016
MPN: 510016
UPC: 818500018513
Product Info for Primary Arms SLx 10x42mm Binoculars
As part of the PLx line, these 30mm mounts meet the exacting demands of professional use, offering impeccable craftsmanship and advanced features. PLx Scope Mounts are 100% made in specialized factories from Aluminum and feature grade 12.9 steel hardware with a proprietary Electroless Nickel coating for unmatched durability in austere conditions. The innovative three-bolt design distributes recoil evenly with over 6,500 lbs of clamping force. Combined with dual machined recoil lugs and 3 cross bolt lugs, PLx mounts can resist heavy impacts and sustained gunfire without ever shifting your zeroall while remaining lightweight and compact.![]()
Specifications for Primary Arms SLx 10x42mm Binoculars:
| Manufacturer: | Primary Arms |
| Color: | Grey |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 20.7 oz |
Package Contents:
- Primary Arms SLx 10x42mm Binoculars