Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- ACSS Raptor 5.56 FFP
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Additional Features:
- None
- Condition:
- New
Code: 29R-RS-6X24ACSS-610005
MPN: 610005
UPC: 818500013228
Product Info for Primary Arms SLx 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP)
Pull the trigger on the sleek and stylish the Primary Arms SLx6 1-6X24 FFP Rifle Scope is the perfect addition to any build or modification. These 30 mm Riflescopes from the folks at Primary Arms feature a red reticle illumination with 11 brightness settings for the most customizable light levels. With fully multi-coated lenses, the Primary Arms 1-6X24mm Illuminated Rifle Scope provides clearer and brighter images than conventional scopes. On the range or in the field the Primary Arms ACSS-Raptor-5.56/.308 Scope will help you site at further and farther distances.![]()
Specifications for Primary Arms SLx 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Primary Arms |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | ACSS Raptor 5.56 FFP |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 9 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 4 - 4.3 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 10.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6063 Aluminum |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | None |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Primary Arms SLx 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP):
- First focal plane ACSS Raptor reticle designed for 7.62x39/.300 BLK
- Includes manual to help you zero for your caliber
- 11 brightness settings
- 1-6x magnification
- BDC accurate at any magnification setting
- Fully multicoated lenses for optimal light transmission
- Single piece 6063 aluminum construction
- Water and fog proof
- Hardcoat anodized matte
- Lifetime warranty
Package Contents:
- Primary Arms SLx 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP)