Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- ACSS Raptor Yard 5.56/.308 Reticle
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.95 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100 MOA
Code: 29R-RS-PA56RS-610210
MPN: 610210
UPC: 818500019985
Product Info for Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane
The Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane was designed to function as the best riflescope for anybody needing an exceptional enhancement for their rifle. Made working with amazingly efficient materials, these 30 mm Riflescopes from the optics experts at Primary Arms will provide you with numerous years of reliable and efficient service. Primary Arms has developed in the rifle scope industry for a very long time, and the Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane is definitely the outcome of their determined endeavors to make sure that you have a heavy duty and efficient scope on your weapon. Right here at Tactical-Store, it really is our goal to make sure that you leave with the ideal rifle scope to meet your needs, and the Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane is one that we're delighted to provide. If you are browsing for the ideal riflescope to meet your shooting requirements, then choose the Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane.
Specifications for Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Primary Arms |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | ACSS Raptor Yard 5.56/.308 Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 3.2 - 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.95 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Size: | Compact |
Features of Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Compact and lightweight optical design
- High-Performance Japanese ED Glass
- Ultra-Wide Field of View
- UML Throw Lever Compatible AutoLive Illumination Technology
- Backed by the Primary Arms Lifetime Warranty
Package Contents:
- Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Battery