Tap Tap to Zoom
New Product
- Reticle:
- ACSS Raptor 5.56
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Anodized
- Color:
- FDE
- Weight:
- 16.95 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100 MOA
Code: 29R-RS-PLXC-PA-PLXC-1-8X24F-RDB-RAPTOR-556Y
MPN: PA-PLXC-1-8X24F-RDB-RAPTOR-5.56Y
UPC: 810178480333
Product Info for Primary Arms Compact PLxC 1-8x24mm RDB LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
Improving on its predecessor, the fully redesigned PLxC 1-8x24mm SFP Compact Rifle Scope has a 9.28-inch OAL and weighs only 16.95 oz. It features premium-grade Japanese ED lenses for superior light transmission, color correctness, and image clarity. Combined with its ultra-wide field of view (121ft @ 100yd) and forgiving eye relief, this scope is capable of exceptional performance from close quarters to long-range. Now available with the highly popular Nova Fiber Wire reticle for Red Dot Bright illumination no matter the light conditions. This compact low power variable optic (LPVO) is the perfect do-it-all scope for your next build.![]()
Specifications for Primary Arms Compact PLxC 1-8x24mm RDB LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Primary Arms |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | ACSS Raptor 5.56 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8 - 3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized |
| Eye Relief: | 3.2 - 3.7 in |
| Color: | FDE |
| Weight: | 16.95 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 9.28 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
Features of Primary Arms Compact PLxC 1-8x24mm RDB LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Red Dot Bright Diffractive Reticle technology
- ACSS Raptor 5.56/.308 Yard G2 Reticle
- Compact and Lightweight design
- Premium grade Japanese ED glass with enhanced clarity and light transmission
- First focal plane reticles stay true at every magnification
- Ultra-Wide field of View
- High strength 30mm tube
- Easy to swap dovetail throw lever
- 1-8x magnification range is red dot fast in close quarters and accurate at medium range
- AutoLive Motion-Sensing illumination technology
- Steel On Steel (SOS) Adjustable turrets
- Adjustable illumination from Daylight bright to night vision compatible
- Durable hardcoat anodized finish
Package Contents:
- Primary Arms Compact PLxC 1-8x24mm RDB LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane