Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- 3, Digital
- Image Intensifier Tube:
- High Definition (HD)
- Diopter Adjustment Range:
- -6 - 6 dpt
- Weight:
- 18 oz, 510 g
- Included Accessories:
- Standard
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- 14 - 122 Fahrenheit
Code: 2A1-NVN-G3DNVM50-LN-G3-M50
MPN: LN-G3-M50
UPC: 850015396052
Product Info for Luna Optics Digital G3 6-36x50mm Day-Night Vision Monocular
Offering all the necessary features for the 21-century outdoorsmen and Sky Watchers, the LN-G3-M50 can make a useful and fun contribution to your arsenal for hunting, bird watching, search and rescue, and stargazing adventures. To blaze through these tasks, the device sports a capable Quad-HD CMOS image sensor, color widescreen HD AMOLED-Q display, Wi-Fi streaming capability, ample 128 GB storage capacity, IR illuminator, and all-glass optics. Using its enhancements, you will be able to capture high-resolution 16.12 MP still images and 1440p QHD videos with rates of up to 60 fps. In addition to viewing in full color, black/white, NVD Green / White Phosphor and our newly released Amber color modes or saving and streaming data to your mobile device, you can also connect to an HD TV display or a video recorder. To ensure clarity and detail, the 50mm objective is made from optical glass, and to provide improved long range night visibility, the monocular offers a powerful 750mW IR illuminator.![]()
Whether you plan to visit a hot desert or to head north, this temperature- and weather-resistant monocular will perform well while also providing an ergonomic and slip-free handling experience. For mounting on tripods it also offers built-in 1/4-20 sockets.
Specifications for Luna Optics Digital G3 6-36x50mm Day-Night Vision Monocular:
| Manufacturer: | Luna Optics |
| Night Vision Generation: | 3, Digital |
| Image Intensifier Tube: | High Definition (HD) |
| Field of View, Angle: | 9 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 6 dpt |
| Battery Type: | CR123 |
| Weight: | 18 oz, 510 g |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification: | 6 - 36 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Length: | 6.7 in |
| Focus Range: | 2.6 ft to infinity |
| Resolution: | Full HD |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Reticle: | No Reticle |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Life: | 3.5 hours |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Operating Temperature: | 14 - 122 Fahrenheit |
| Width: | 3.1 in |
| Battery Quantity: | 2 |
| Attachment Type: | Tripod |
| Lens Material: | Glass |
Features of Luna Optics Digital G3 6-36x50mm Day-Night Vision Monocular
- DIGITAL SENSOR / DISPLAYS / WIFI / MEMORY
- 2560x1440-pixel HD CMOS sensor
- 1440p HD video recording
- 5360x3008-pixel, 16.1 MP images
- HD AMOLED-Q, Quad-Pixel display
- 'Night Vision Green,' White phosphor, Color, Black/White and Amber image modes
- Up to 128GB microSD memory slot
- Wi-Fi transmitter for streaming data
- iOS, Android
- Micro-HDMI video-out port
- OPTICS/ILLUMINATOR
- 750 mW built-in LED IR illuminator
- All-glass optics with 44mm objective
- 10 angular field of view
- 6-36x digital magnification
- BUILD/ERGONOMICS
- 3.5-hour on two CR123A batteries
- 14F to 122F working temperature
- Ergonomic body & controls
- Knurled rings for a sure grip
- Folding rubber eyecup
- 1/4-20 tripod socket
- Water resistant
- Two-Year Limited Warranty
Package Contents:
- Luna Optics Digital G3 6-36x50mm Day-Night Vision Monocular
- Carry case
- wrist strap
- lens cover with color enhancement filter
- 32GB micro-SD card
- color filter
- USB cable
- HDMI cable
- micro-SD card/USB-Flash adapter