Tap Tap to Zoom
- Sensor Resolution:
- 2880x2160 pixels
- Connectivity:
- Wi-Fi
- Color:
- Black
- Reticle:
- Multiple
- Illumination Color:
- Multiple Color Palettes
- Night Vision Generation:
- Digital
- Image Intensifier Color:
- Amber, Black & White, Full Color, Green Phosphor, Nighttime Color, White Phosphor
- Battery Quantity:
- 4
Code: 2A1-NVR-QE352135-LN-QE-RS35
MPN: LN-QE-RS35
UPC: 850015396274
Product Info for Luna Optics Quantum Elite 3.5-21x35mm Day/Night Riflescope
Featuring multiple digital reticles with five patterns and seven color options and employing brand-new Quantum Elite image sensor, LN-QE-RS35 riflescope is optimized for rimfire and small centerfire munitions with 21.0 ft/lb recoil energy or less. The compact and durable aluminum body offers a Picatinny/Weaver mount with two quick-release locks for attaching to your firearm and an additional rail mounting point for connecting accessories like lasers or external battery pack. Other convenience highlights are an ergonomic menu multi-controller, a wide rubber eyecup, an internal automatic color-enhancing filter, and a flip-out battery cap.![]()
To deliver outstanding digital vision performance, the scope is built with an UHD (4K) CMOS sensor and an organic LED display capable of operating in extremely low temperatures. Not only can you see high-resolution images in vivid color, but also save images and videos to a microSD memory card or live-stream the image via a mini-HDMI port onto an HDTV monitor or via a Wi-Fi transmitter on your mobile device. For improved visibility and increased range, this riflescope also has a powerful 750mW IR illuminator offering effective nighttime range of up to 400m (436yds) in total darkness!
For taking out the guesswork choosing basic accessories, the scope ships with a quick-release rail mount, deluxe carry case, 32 GB micro-SD card, USB card adapter, HDMI cable, and USB-C cable.
Riflescope is designed for rimfire, as well as for small centerfire calibers, such as .30-06 Spfd or similar calibers with free recoil energy of less than or equal to 21.0 ft.-lbs.
Specifications for Luna Optics Quantum Elite 3.5-21x35mm Day/Night Riflescope:
| Manufacturer: | Luna Optics |
| Sensor Resolution: | 2880x2160 pixels |
| Magnification: | 3.5 - 21 x |
| Eye Relief: | 40 mm |
| Battery Type: | CR123A, Lithium Metal |
| Length: | 7.1 in |
| Width: | 2.6 in |
| Height: | 3.1 in |
| Weight: | 18 oz |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Range of Detection: | 872 yds |
| Connectivity: | Wi-Fi |
| Color: | Black |
| Display Type: | Digital |
| Memory: | 512 GB microSD Card |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Focus Range: | 2.6 ft to infinity |
| Wavelength: | 850 nm |
| Minimum Focus Distance: | 16 ft |
| Reticle: | Multiple |
| Illumination Color: | Multiple Color Palettes |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Image Intensifier Color: | Nighttime Color, Black & White, Amber, Full Color, Green Phosphor, White Phosphor |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Caliber: | .30-06 Springfield |
| Field of View, Linear: | 175 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 11 degrees |
| Lens Material: | Glass |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Battery Life: | 4.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Digital: | Yes |
| Battery Quantity: | 4 |
Features of Luna Optics Quantum Elite 3.5-21x35mm Day/Night Riflescope
- USAGE / PURPOSE
- For rimfire and small centerfire arms
- Withstands recoil energy of 21 ft/lb or less (.30-06 Spfd or smaller calibers)
- DIGITAL MULTI-RETICLE
- 5-pattern, 7-color digital reticles
- Fast reticle zeroing function
- DIGITAL SENSOR / DISPLAY / MEMORY
- 2880x2160-pixel UHD CMOS sensor
- Up to 4k video recording
- 5360x3008-pixel, 16.1 MP images
- Organic Image display
- Full Color, Nighttime Color, 'Night Vision Green,' Black/White, White Phosphor and Amber image modes
- Up to 512 GB microSD memory slot
- Wi-Fi transmitter for live streaming
- iOS, Android
- Mini-HDMI video-output
- OPTICS / IR ILLUMINATOR
- Integral IR illuminator
- 35 mm objective
- 11 angular field of view
- 3.5-21x image magnification
- BUILD / ERGONOMICS
- Quick Release Picatinny Mount
- Internal color enhancing filter
- Flip-out, attached battery door
- Covered video-out/power-in ports
- Knurled rings for a sure grip
- 4.5 hours on four CR123A batteries
- -22F to 122F working temperature
- Long Eye-relief rubber eyecup
- Weather resistant IPX6
- Two-Year Limited Warranty
Package Contents:
- Luna Optics Quantum Elite 3.5-21x35mm Day/Night Riflescope
- Deluxe carry case
- lens cover
- 32GB micro-SD card
- USB cable
- HDMI cable
- micro-SD card/USB-Flash adapter
- QD Weapon Mount. .30-06 and smaller calibers only