Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- Green/Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: 2A1-RF-LRLRM-LRF2400M-PRO
MPN: LRF2400M-PRO
UPC: 850015396106
Product Info for Luna Optics 7x24mm Long Range Laser Rangefinder/ Monocular
Our newest Laser Rangefinder Monoculars come in two variants: 1200m (1300yds) or 2200m (2400yds) measuring distance in a super compact and lightweight design, both featuring 7x image magnification with fully multicoated 24mm lens.![]()
Orange OLED multi-function display allows for comfortable reading in any ambient light conditions. Near instant distance reading along with the angle measurement and Bluetooth connection (with available ballistic app) is standard across the board. Built-in tripod mount.
Specifications for Luna Optics 7x24mm Long Range Laser Rangefinder/ Monocular:
| Manufacturer: | Luna Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Field of View, Linear: | 394 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 2400 yds |
| Weight: | 9.8 oz |
| Width: | 1.4 in |
| Measurement System: | Meters, Yards |
| Length: | 3.9 in |
| Color: | Green/Black |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Focus Distance: | 6.5 yds |
| Minimum Range: | 6.5 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Thermoplastic |
| Exit Pupil: | 3.4 mm |
| Operating Temperature: | 14 - 122 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 6 dpt |
| Laser Divergence: | 3 MRAD |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Range Response Time: | 0.05 - 2 seconds |
| Twilight Factor: | 13 |
| Accuracy: | +/- 1 yds |
| Wavelength: | 905 nm |
Features of Luna Optics 7x24mm Long Range Laser Rangefinder/ Monocular
- New! Long-range laser rangefinding monoculars
- Orange OLED multi-function display
- Angle measurement and bluetooth function
- Ballistic APP available
- Water-resistant housing
Package Contents:
- Luna Optics 7x24mm Long Range Laser Rangefinder/ Monocular
- Carry case
- wrist strap