Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 3/32 MOA Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 24.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/8 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Side Focus
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60/60 MOA
Code: 2A2-RS-HM406052-DE0153
MPN: D60EV52 (3/32MOA Dot Reticle)
Product Info for March Scopes Normal Turret High Master 40-60x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
The March EP zoom 40x-60x52mm is based on the well regarded and match winning 36x-55x52mm EPZ scope. It has increased magnification and the same Super ED lens and high refractive glass as the 48x52mm fixed scope, with the added advantage of external zoom adjustment to absolutely guarantee zero POA shift, essential for benchrest and competition shooting. The High Master Lens System has 2 Super ED lens elements within its lens system. By using Super ED lens elements, we can suppress chromatic aberration even more than with ED lenses and thus produce a sharper image with greater contrast, while still having a strong scope.![]()
Specifications for March Scopes Normal Turret High Master 40-60x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 40 - 60 x |
| Reticle: | 3/32 MOA Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.89 - 1.24 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 2.6 - 2.5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.49 degrees |
| Eye Relief: | 3.46 - 3.88 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 374 - 397 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 7078 Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | High Master, Super ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60/60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes Normal Turret High Master 40-60x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- High Master lens system (Super ED lenses)
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Normal Turret High Master 40-60x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- MD Disk
- Leather Caps
- Middle Focus Wheel