1 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-5 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-5 Reticle
2 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-5 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-5 Reticle
3 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-5 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-5 Reticle
4 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-5 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-5 Reticle
5 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-5 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-5 Reticle
6 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, FD-2 Reticle, MIL, Black, D25V52IMLFD-2 Reticle
7 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-5 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-5 Reticle
8 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, FD-1 Reticle, MOA, Black, D25V52IFD-1 Reticle
9 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, FD-1 Reticle, MIL, Black, D25V52IMLFD-1 Reticle
10 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-FT Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-FT Reticle
11 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-4 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-4 Reticle
12 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-RTM Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-RTM Reticle
13 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-2 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-2 Reticle
14 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-1 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-1 Reticle
15 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-3 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-3 Reticle
16 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, FD-2 Reticle, MIL, Black, D25V52IMLFD-2 Reticle
17 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MML Reticle, MIL, Black, D25V52IMLMML Reticle
18 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-5 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-5 Reticle
19 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, FD-1 Reticle, MIL, Black, D25V52IMLFD-1 Reticle
20 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-2 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-2 Reticle
21 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, FD-1 Reticle, MOA, Black, D25V52IFD-1 Reticle
22 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-3 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-3 Reticle
23 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-FT Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-FT Reticle
24 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-4 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-4 Reticle
25 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-1 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-1 Reticle
26 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, FD-2 Reticle, MIL, Black, D25V52IMLFD-2 Reticle
27 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-5 Reticle, MOA, Black, D25V52IMTR-5 Reticle
28 of 28 images
March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MML Reticle, MIL, Black, D25V52IMLMML Reticle
Tap Tap to Zoom
11 Models Available
Reticle
All
Adjustment Type
All
Search
$3,180.60
$3,180.60
$3,180.60
$3,180.60
$3,180.60
$3,180.60
$3,180.60
$3,180.60
$3,180.60
$3,180.60
$3,180.60
Product Info for March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane
10x zoom ratio scope covering extended wide range of tactical and hunting situation.![]()
Specifications for March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Magnification: | 2.5 - 25 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.08 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 42 - 4.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 8 - 0.8 degrees |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.16 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.31 in |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Normal Turret 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk