1 of 5 images
March Scopes 1X-4.5X24, Tactical Turret Rifle Scope, Mtr-5 Reticle, Black, NSN None, D4.5V24TM-MTR-5
2 of 5 images
March Scopes 1X-4.5X24, Tactical Turret Rifle Scope, Mtr-5 Reticle, Black, NSN None, D4.5V24TM-MTR-5
3 of 5 images
March Scopes 1X-4.5X24, Tactical Turret Rifle Scope, Mtr-D2 Reticle, Black, NSN None, D4.5V24TM-MTR-D2
4 of 5 images
March Scopes 1X-4.5X24, Tactical Turret Rifle Scope, Mtr-D3 Reticle, Black, NSN None, D4.5V24TM-MTR-D3
5 of 5 images
March Scopes 1X-4.5X24, Tactical Turret Rifle Scope, Mtr-5 Reticle, Black, NSN None, D4.5V24TM-MTR-5
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
3 Models AvailableReticle
All
Search
$2,295.30
$2,295.30
$2,295.30
Product Info for March Scopes Tactical Turret 1-4.5x24mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane
This scope should set the standard for AR-friendly 4.5x optics. This compact variable-power scope offers ideal eye relief for AR-type rifles, along with plenty of windage and elevation travel. Side focus dial lets you see the target clearly from 10 yards to Infinity at all power settings.![]()
Specifications for March Scopes Tactical Turret 1-4.5x24mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4.5 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 16 - 5.3 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 100.4 - 20.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4.22 - 19 degrees |
| Eye Relief: | 73 - 103 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 530 g |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Length: | 10.24 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 200 MOA |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes Tactical Turret 1-4.5x24mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Tactical Turret 1-4.5x24mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Fast Lever