1 of 16 images
March Scopes 2.5-25X42mm Tactical Turret Rifle Scope, 30mm Tube, SFP, MTR-4 Reticle, Black, NSN None, D25V42TM MTR-4 Reticle
2 of 16 images
March Scopes 2.5-25X42mm Tactical Turret Rifle Scope, 30mm Tube, SFP, MTR-3 Reticle, with Illumination, Black, NSN None, D25V42TI MTR-3 Reticle
3 of 16 images
March Scopes 2.5X-25X42, Tactical Turret Rifle Scope, Mtr-4 Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D25V42TI-MTR-4
4 of 16 images
March Scopes 2.5-25X42mm Tactical Turret Rifle Scope, 30mm Tube, SFP, MTR-4 Reticle, Black, NSN None, D25V42TM MTR-4 Reticle
5 of 16 images
March Scopes 2.5-25X42mm Tactical Turret Rifle Scope, 30mm Tube, SFP, MTR-4 Reticle, Black, NSN None, D25V42TM MTR-4 Reticle
6 of 16 images
March Scopes 2.5X-25X42, Tactical Turret Rifle Scope, Mtr-4 Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D25V42TI-MTR-4
7 of 16 images
March Scopes 2.5-25X42mm Tactical Turret Rifle Scope, 30mm Tube, SFP, MTR-3 Reticle, with Illumination, Black, NSN None, D25V42TI MTR-3 Reticle
8 of 16 images
March Scopes 2.5X-25X42, Tactical Turret Rifle Scope, Mtr-4 Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D25V42TI-MTR-4
9 of 16 images
March Scopes 2.5-25X42mm Tactical Turret Rifle Scope, 30mm Tube, SFP, MTR-3 Reticle, with Illumination, Black, NSN None, D25V42TI MTR-3 Reticle
10 of 16 images
March Scopes 2.5-25X42mm Tactical Turret Rifle Scope, 30mm Tube, SFP, MTR-4 Reticle, Black, NSN None, D25V42TM MTR-4 Reticle
11 of 16 images
March Scopes 2.5-25X42mm Tactical Turret Rifle Scope, 30mm Tube, SFP, MTR-3 Reticle, Black, NSN None, D25V42TM MTR-3 Reticle
12 of 16 images
March Scopes 2.5-25X42mm Tactical Turret Rifle Scope, 30mm Tube, SFP, MTR-3 Reticle, with Illumination, Black, NSN None, D25V42TI MTR-3 Reticle
13 of 16 images
March Scopes 2.5X-25X42, Tactical Turret Rifle Scope, Mtr-4 Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D25V42TI-MTR-4
14 of 16 images
March Scopes 2.5X-25X42, Tactical Turret Rifle Scope, Mtr-5 Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D25V42TI-MTR-5
15 of 16 images
March Scopes 2.5X-25X42, Tactical Turret Rifle Scope, Fd-1 Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D25V42TI-FD-1
16 of 16 images
March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x42mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane, FD-1 Reticle, MOA, Black, D25V42TIFD-1 Reticle
Tap Tap to Zoom
7 Models Available
Reticle
All
Illumination Type
All
Illumination Color
All
Search
$2,710.55
$2,710.55
$3,016.65
$3,016.65
$3,016.65
$3,016.65
$3,016.65
Product Info for March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x42mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane
A compact 10x zoom ratio scope covering extended wide range of tactical and hunting situation.![]()
Specifications for March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x42mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 2.5 - 25 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 1.68 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 42 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 8 degrees |
| Eye Relief: | 3.35 - 3.94 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.99 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 12.36 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x42mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x42mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk