1 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-4 Reticle, Matte, Black, D25V52TM MTR-4 Reticle
2 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-4 Reticle, Matte, Black, D25V52TI MTR-4 Reticle
3 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-3 Reticle, Matte, Black, D25V52TI MTR-3 Reticle
4 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-4 Reticle, Matte, Black, D25V52TM MTR-4 Reticle
5 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-4 Reticle, Matte, Black, D25V52TM MTR-4 Reticle
6 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-4 Reticle, Matte, Black, D25V52TI MTR-4 Reticle
7 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-3 Reticle, Matte, Black, D25V52TI MTR-3 Reticle
8 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-4 Reticle, Matte, Black, D25V52TI MTR-4 Reticle
9 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-3 Reticle, Matte, Black, D25V52TI MTR-3 Reticle
10 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-4 Reticle, Matte, Black, D25V52TM MTR-4 Reticle
11 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-3 Reticle, Matte, Black, D25V52TM MTR-3 Reticle
12 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-3 Reticle, Matte, Black, D25V52TI MTR-3 Reticle
13 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-5 Reticle, Matte, Black, D25V52TI MTR-5 Reticle
14 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-FD-1 Reticle, Matte, Black, D25V52TIML FD-1 Reticle
15 of 16 images
March Scopes Rifle Scope, 2.5-25x52mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MTR-4 Reticle, Matte, Black, D25V52TI MTR-4 Reticle
16 of 16 images
March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, FD-1 Reticle, MOA, Black, D25V52TIFD-1 Reticle
Tap Tap to Zoom
7 Models Available
Reticle
All
Illumination Type
All
Illumination Color
All
Search
$2,983.80
$2,983.80
$3,289.90
$3,289.90
$3,289.90
$3,289.90
$3,289.90
Product Info for March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
10x zoom ratio scope covering extended wide range of tactical and hunting situation.![]()
Specifications for March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 2.5 - 25 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.08 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.2 - 42 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 8 degrees |
| Eye Relief: | 85 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 695 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.31 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 0.25 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Extra Low Dispersion Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Battery Life: | 40 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 2 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 96/120 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk