Tap Tap to Zoom
New Product
- Reticle:
- DR-TR1FB
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
Code: 2A2-RS-MT05RS-D10SV24FDIMLN-P-DR-TR1FB
MPN: D10SV24FDIMLN-P (DR-TR1FB Reticle)
Product Info for March Scopes March-F Normal 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope w/Custom Unimount, First Focal Plane
At Deon, March Scopes is very proud of their technical expertise that allowed them to design and create a scope with a 10X zoom range and a dual reticle. The technical and assembly challenges with respect to dual reticles are extreme and they are pushing the limits of the state of the art in reticle design. The tolerances required in assembly of the DR-1 are such that very few are able to do it, especially with a 10X zoom ratio. Any deviation from these extremely tight tolerances will be visible in the 10X zoom range. The assembly of this scope, like all March Scopes other offerings, is meticulous. This is want they are known for: superb assembly of extremely strong fine works of art.![]()
Specifications for March Scopes March-F Normal 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope w/Custom Unimount, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | DR-TR1FB |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8.6 - 2.4 mm |
| Field of View, Linear: | 101.5 - 10.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 19.2 - 1.92 degrees |
| Eye Relief: | 72 - 102 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 8.4 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Package Type: | Box |
Package Contents:
- March Scopes March-F Normal 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope w/Custom Unimount, First Focal Plane
- Lens cloth
- Hexa wrench
- Flip caps
- Fast lever
- Sunshade