Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane
This updated 1-10x24 riflescope, like all March scopes, is immensely strong to endure any severe condition. All March scopes are Argon-filled for internal stability and are fully weather-resistant and waterproof to at least 4 meters, and have passed impact tests of up to 1000G. The walls of the 34mm tubes are 4mm thick. Our 34mm body tube is simply just to make the scope extra strong. With its 4mm thick walls and the overall design, March-X and March-FX models are among the toughest riflescopes in the world. Updated 1-1024 shorty FFP scope is categorized under the March-FX models. X in the classification name stands for 34mm body tube and F in the classification name stands for FFP (first focal plane).![]()
Specifications for March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.4 - 8.6 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 10.1 - 101.5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 19.2 - 1.92 degrees |
| Eye Relief: | 72 - 102 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 590 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 8.46 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Height: | 1.61 in |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 25/50 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
Features of March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Fast focus eyepiece
- 6 level illumination module
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
- Shuriken lock elevation and windage turrets
Package Contents:
- March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane
- Lens Cloth Hexa Wrench Flip Caps Fast Lever