1 of 9 images
Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Green, ULT-RK-GREEN
2 of 9 images
Guntec USA AR-15 M-LOK Ultimate Rifle Kit
3 of 9 images
Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Blue, ULT-RK-BLUE
4 of 9 images
Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Purple, ULT-RK-PURPLE
5 of 9 images
Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Red, ULT-RK-RED
6 of 9 images
Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Gold, ULT-RK-GOLD
7 of 9 images
Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Clear, ULT-RK-CLEAR
8 of 9 images
Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Grey, ULT-RK-GREY
9 of 9 images
Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Cerakote Flat Dark Earth, ULT-RK-FDE
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
Show In Stock Only
9 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Color
All
Search
List: $699.00Save 37%
$439.99
List: $699.00Save 37%
$439.99
List: $699.00Save 27%
$509.99
List: $699.00Save 28%
$505.99
List: $699.00Save 26%
$519.99
List: $699.00Save 26%
$519.99
List: $699.00Save 26%
$519.99
List: $699.00Save 26%
$519.99
List: $719.00Save 25%
$539.99
Product Info for Guntec USA AR-15 M-LOK Ultimate Rifle Kit
Guntec USA has been manufacturing AR-15, AR-308 and AR 9mm accessories since 1989. Our goal is to distribute excellent quality, at an economical value.![]()
Specifications for Guntec USA AR-15 M-LOK Ultimate Rifle Kit:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 15 in |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Weight: | 64 oz |
| Condition: | New |
| Inner Diameter: | 1.34 in |
| Outer Diameter: | 2 in |
| Height: | 2 in |
| Buffer Tube Size: | Mil-Spec |
| Mount Type: | M-LOK |
| Length: | 15 in |
| Hand: | Right |
| Width: | 1.5 in |
Features of Guntec USA AR-15 M-LOK Ultimate Rifle Kit
- Ultimate Rifle Kit Includes: AR-15 Ultralight Series Complete Furniture Set (Includes 15" Handguard, Grip, Stock, and Mil-Spec Buffer Tube Set); AR-15 Micro Slip Over Barrel Shroud With Multi Port Muzzle Brake; AR-15 Charging Handle With Gen 5 Latch; AR-15 Aluminum Low Profile .750 Gas Block; AR 5.56 Cal Extended Takedown Pin Set (Gen 2); AR-15 Extended Bolt Catch Release; AR-15 Anti-Rotation Trigger/Hammer Pin Set; AR-15 Multi Degree Short Throw Ambi Safety; AR-15 Ejection Port Dust Cover Assembly (Gen 3) (Recommended For Billet Uppers Only); M-LOK Micro Angle Grip; AR-15 Enhanced Trigger Guard; Extended Mag Catch Paddle Release; Forward Assist Assembly
Package Contents:
- Guntec USA AR-15 M-LOK Ultimate Rifle Kit
- Proprietary Barrel Nut