1 of 5 images
Guntec USA Air Lite M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail, 12 in, Anodized Bronze, GT-12MLK-AL-BRZ
2 of 5 images
Guntec USA 15in Air Lite Series M-Lok Free Floating Handguard With Monolithic Top Rail, Anodized Purple, GT-15MLK-AL-PURPLE
3 of 5 images
Guntec USA 15in Air Lite Series M-Lok Free Floating Handguard With Monolithic Top Rail, Anodized Purple, GT-15MLK-AL-PURPLE
4 of 5 images
Guntec USA 15in Air Lite Series M-Lok Free Floating Handguard With Monolithic Top Rail, Anodized Purple, GT-15MLK-AL-PURPLE
5 of 5 images
Guntec USA 15in Air Lite Series M-Lok Free Floating Handguard With Monolithic Top Rail, Anodized Purple, GT-15MLK-AL-PURPLE
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Color
All
Weight
All
Search
List: $139.95Save 11%
$123.99
List: $139.95Save $7.96
$131.99
Product Info for Guntec USA Air Lite M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail
Guntec USA has been manufacturing AR-15, AR-308 and AR 9mm accessories since 1989. Our goal is to distribute excellent quality, at an economical value.![]()
Specifications for Guntec USA Air Lite M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 12 in |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Inner Diameter: | 1.34 in |
| Outer Diameter: | 2 in |
| Height: | 2 in |
| Mount Type: | M-LOK |
| Quantity: | 1 |
Features of Guntec USA Air Lite M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail
- Total Weight Including Barrel Nut Is 8 oz
- 3 M-LOK Slots On 3 Sides of Front End Of Handguard
- Tight Fit Up Against Receiver
- Which Allows For A Monolithic Top Rail
- Triangle / Diamond Cuts Throughout Handguard to Reduce Weight
- Rail System Slides Over Barrel Nut
- And Is Locked Up Against Receiver With 6 Screws
- Heavy Duty
Package Contents:
- Guntec USA Air Lite M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail
- Proprietary Barrel Nut