1 of 2 images
Guntec USA Air Lite Series AR-15 M-LOK Free Floating Handguard
2 of 2 images
Guntec USA Air Lite Series AR-15 M-LOK Free Floating Handguard
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Color:
- Orange
- Finish:
- Anodized
- Fabric/Material:
- T6 Aluminum
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Handguard Length:
- 15 in
- Gun Rail:
- M-LOK
- Weight:
- 8.9 oz
- Inner Diameter:
- 1.34 in
- Height:
- 2 in
Code: 2AH-HZ-ALSFF1-GT-15MLK-AL-ORANGE
MPN: GT-15MLK-AL-ORANGE
UPC: 752574671109
On Sale
List: $139.95Save 23%
$107.99
Product Info for Guntec USA Air Lite Series AR-15 M-LOK Free Floating Handguard
Guntec USA has been manufacturing AR-15, AR-308 and AR 9mm accessories since 1989. Our goal is to distribute excellent quality, at an economical value.![]()
Specifications for Guntec USA Air Lite Series AR-15 M-LOK Free Floating Handguard:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Color: | Orange |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 15 in |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Weight: | 8.9 oz |
| Inner Diameter: | 1.34 in |
| Height: | 2 in |
Features of Guntec USA Air Lite Series AR-15 M-LOK Free Floating Handguard
- M-LOK Slots On 3 Sides of Front End Of Handguard
- Tight Fit Up Against Receiver Which Allows For A Monolithic Top Rail
- Triangle / Diamond Cuts Throughout Handguard to Reduce Weight
- Rail System Slides Over Barrel Nut And Is Locked Up Against Receiver With 6 Screws
- Heavy Duty
Package Contents:
- Guntec USA Air Lite Series AR-15 M-LOK Free Floating Handguard
- Proprietary Barrel Nut Included