1 of 11 images
Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set, Anodized Red, AR-PISTOL-SET-MLK-308-R
2 of 11 images
Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set, Anodized Clear, AR-PISTOL-SET-MLK-308-CL
3 of 11 images
Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set, Anodized Grey, AR-PISTOL-SET-MLK-308-GR
4 of 11 images
Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set, Anodized Green, AR-PISTOL-SET-MLK-308-GRE
5 of 11 images
Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set, Anodized Gold, AR-PISTOL-SET-MLK-308-G
6 of 11 images
Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set, Anodized Purple, AR-PISTOL-SET-MLK-308-PU
7 of 11 images
Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set, Anodized Blue, AR-PISTOL-SET-MLK-308-BL
8 of 11 images
Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set, Anodized Bronze, AR-PISTOL-SET-MLK-308-B
9 of 11 images
Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set, Anodized Black, AR-PISTOL-SET-MLK-308-BLACK
10 of 11 images
Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set, Cerakoke Flat Dark Earth, AR-PISTOL-SET-MLK-308-F
11 of 11 images
Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set, Anodized Grey, AR-PISTOL-SET-MLK-308-GR
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
Show In Stock Only
10 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Color
All
Search
List: $219.00Save 27%
$159.99
List: $219.00Save 18%
$179.99
List: $219.00Save 18%
$179.99
List: $219.00Save 18%
$179.99
List: $219.00Save 18%
$179.99
List: $219.00Save 18%
$179.99
List: $219.00Save 18%
$179.99
List: $219.00Save 18%
$179.99
List: $219.00Save 18%
$179.99
List: $244.00Save 18%
$199.99
Product Info for Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set
Guntec USA has been manufacturing AR-15, AR-308 and AR 9mm accessories since 1989. Their goal is to distribute excellent quality, at an economical value.![]()
Specifications for Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | T6 6061 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR308 |
| Gun Type: | Pistol |
| Handguard Length: | 7 in |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Weight: | 8.6 oz |
| Inner Diameter: | 1.48 in |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set
- Perfect Width Enhances Trigger Pull
- Skeletonized Cut Out Design
- Ergonomic Finger Grooves For Comfort
- Very Durable
- Handguard
- DPMS Low Profile Spec
- Ultra Lightweight
- Heavy Duty
Package Contents:
- Guntec USA AR .308 Pistol Furniture Set
- Ambi One Point Sling End Plate
- Castle Nut
- .308 Cal Buffer
- Spring
- Foam Tube Cover
- Proprietary Barrel Nut