- Proprietary Barrel Nut Included
- M-Lok System Slides Over Barrel Nut, And Is Locked Up Against Receiver With 6 Screws
- Tight Fit Up Against Receiver, Which Allows For A Monolithic Top Rail
- Ultra Light Weight
- M-Lok System
- Heavy Duty
- Minimalist Design
- High Density Polymer
- Complete With Buffer Tube, End Plate, Castle Nut, 3 Oz Car Buffer, & Chrome Recoil Spring
- Lightweight
- Accepts QD Sling Swivel On Left Or Right Side
- Micro Stock Design With Short Buttplate
- Ultra light Series
- Skeletonized Cut Out Design
- Ergonomic Finger Grooves
- Perfect Width Enhances Trigger Pull
Tap Tap to Zoom
Product Info for Guntec USA AR-15 Ultralight Series Complete Furniture Set
Guntec USA AR-15 Ultralight Series Complete Furniture Set will enhance your shooting experience with its tight fit and ability to provide a solid grip. These Gun Grips, from the professionals at Guntec USA, are made from high quality materials that will supply long-lasting durability. For a number of years, Guntec USA has been devoted to developing items that are ideal for shooters from nearly any skill level. Right here, at Tactical-Store, we make the effort to see to it that you find the product you have been searching for, and the Guntec USA AR-15 Ultralight Series Complete Furniture Set is one of the many firearm devices that we are very pleased to carry. For an excellent way to arm yourself with the best possible gear for all your shooting requirements, go for the Guntec USA AR-15 Ultralight Series Complete Furniture Set.
Specifications for Guntec USA AR-15 Ultralight Series Complete Furniture Set:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Fabric/Material: | High Density Polymer Stock/T6 Aluminum Handguard |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Gun Rail: | Monolithic Top Rail, M-LOK |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Condition: | New |
| Inner Diameter: | 1.34 in |
| Outer Diameter: | 1.5 in |
| Height: | 2 in |
| Mount Type: | M-LOK |
| Grip Type: | Pistol Grip |
| Mount: | Screw |
| Quantity: | 1 |
Features of Guntec USA AR-15 Ultralight Series Complete Furniture Set
Package Contents:
- Guntec USA AR-15 Ultralight Series Complete Furniture Set