Tap Tap to Zoom
Product Info for Guntec USA Ultra Lightweight Thin M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail
Guntec USA Ultra Lightweight Thin M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail will enhance your shooting experience with its tight fit and ability to provide a solid grip. These Gun Grips, by the industry experts at Guntec USA, are made from top-notch components that will provide you long-lasting durability. For quite some time, Guntec USA has been devoted to producing high quality products that are ideally suited for shooters from nearly any discipline, and the Guntec USA Ultra Lightweight Thin M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail is the direct result of Guntec USA's commitment to fulfilling what each user requires. Right here, at Tactical-Store, we make the effort to see to it that you find the product you have been looking for, and the Guntec USA Ultra Lightweight Thin M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail is one of the many firearm devices that we are very pleased to carry. For an amazing way to equip yourself with the best suited equipment for all of your shooting requirements, choose the Guntec USA Ultra Lightweight Thin M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail.
Specifications for Guntec USA Ultra Lightweight Thin M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR308 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 16.5 in |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Handguard Style: | Thin Rail |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Weight: | 14.8 oz |
| Inner Diameter: | 1.48 in |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of Guntec USA Ultra Lightweight Thin M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail
- Ultra Lightweight
- Rail Slides Over Barrel Nut, And Is Locked Up Against Receiver With 6 Screws
- Heavy Duty
- Tight Fit Up Against Receiver, Which Allows For A Monolithic Top Rail
Package Contents:
- Guntec USA Ultra Lightweight Thin M-LOK Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail
- Proprietary Barrel Nut