1 of 7 images
Guntec USA AR-15 Compliant Ultra Furniture Set, Anodized Green, AR-COMP-SET-GREEN
2 of 7 images
Guntec USA AR-15 Compliant Ultra Furniture Set, Anodized Black, AR-COMP-SET
3 of 7 images
Guntec USA AR-15 Compliant Ultra Furniture Set, Anodized Blue, AR-COMP-SET-BLUE
4 of 7 images
Guntec USA AR-15 Compliant Ultra Furniture Set, Anodized Red, AR-COMP-SET-RED
5 of 7 images
Guntec USA AR-15 Compliant Ultra Furniture Set, Anodized Purple, AR-COMP-SET-PURPLE
6 of 7 images
Guntec USA AR-15 Compliant Ultra Furniture Set, Anodized Gold, AR-COMP-SET-GOLD
7 of 7 images
Guntec USA AR-15 Compliant Ultra Furniture Set, Anodized Grey, AR-COMP-SET-GREY
Tap Tap to Zoom
7 Models Available
Color
All
Search
List: $319.95Save 16%
$269.99
List: $319.95Save 16%
$269.99
List: $319.95Save 16%
$269.99
List: $319.95Save 16%
$269.99
List: $319.95Save 16%
$269.99
List: $319.95Save 16%
$269.99
List: $319.95Save 16%
$269.99
Product Info for Guntec USA AR-15 Compliant Ultra Furniture Set
AR-15 Compliant Ultra Furniture Set (Anodized Gold) (NY/CA Compliant) Contains: Handguard, Pistol Grip, Stock Kit![]()
Specifications for Guntec USA AR-15 Compliant Ultra Furniture Set:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Weight: | 34 oz |
| Inner Diameter: | 1.34 in |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of Guntec USA AR-15 Compliant Ultra Furniture Set
- Handguard
- Tight Fit Up Against Receiver, Which Allows For Monolithic Top Rail 15in Rifle Length
- Heavy Duty
- Ultra Lightweight Series
- M-Lok System Slides Over Barrel Nut, And Is Secured Against Receiver With 6 Screws
- Stock
- Lightweight Skeletonized Design
- Extremely Lightweight
- Complete With Buffer Tube, End Plate, Ambi 1 Point Sling Plate, HD Castle Nut
- Short Textured Buttplate, Non Slip Design
- Pistol Grip
- Designed To Conform To DOJ Criteria
- Please consult Local Laws & Regulations To Ensure Compliance
- Ergonomic Design
- Skeletonized Cut Out Design
- Ultralight Series
- Very Durable
Package Contents:
- Guntec USA AR-15 Compliant Ultra Furniture Set
- Proprietary Barrel Nut
- Grip Screw Washer