1 of 4 images
Guntec USA AR-15 Micro Honeycomb Pistol Furniture Set, Anodized Purple, MICRO-HCP-SET-PURPLE
2 of 4 images
Guntec USA AR-15 Micro Honeycomb Pistol Furniture Set, Cerakote Flat Dark Earth, MICRO-HCP-SET-FDE
3 of 4 images
Guntec USA AR-15 Micro Honeycomb Pistol Furniture Set, Anodized Purple, MICRO-HCP-SET-PURPLE
4 of 4 images
Guntec USA AR-15 Micro Honeycomb Pistol Furniture Set, Cerakote Flat Dark Earth, MICRO-HCP-SET-FDE
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Color
All
Search
List: $219.95Save 18%
$179.99
List: $244.95Save 18%
$199.99
Product Info for Guntec USA AR-15 Micro Honeycomb Pistol Furniture Set
AR-15 Micro Honeycomb Pistol Furniture Set (Anodized Gold) Contains: Handguard, Pistol Grip, Micro AR Pistol System![]()
Specifications for Guntec USA AR-15 Micro Honeycomb Pistol Furniture Set:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Pistol |
| Handguard Length: | 4 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Weight: | 30 oz |
| Inner Diameter: | 1.34 in |
| Outer Diameter: | 1.25 in |
| Height: | 3 in |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of Guntec USA AR-15 Micro Honeycomb Pistol Furniture Set
- Micro AR Pistol System
- Micro Pistol System
- Micro Flat Spring
- One Point Sling End Plate with QD Swivel
- Extreme Duty Castle Nut
- Pistol Grip
- Very Durable
- Extremely Lightweight
- Airlite Series
- Ergonomic Grooves, Non Slip Design
- Skeletonized Design
- 4in Honeycomb Handguard
- Rail Slides Over Barrel Nut, And Is Locked Up Against Receiver With 6 Screws
- Honeycomb Design Cuts Throughout Handguard to Reduce Weight and Reinforce Strength
- 1.5 M-LOK Slots On 3 Sides of Handguard (Bottom, Left & Right Sides)
- Air Lite Series, Honeycomb Line
- Tight Fit Up Against Receiver, Which Allows For A Monolithic Picatinny Top Rail
- Heavy Duty
Package Contents:
- Guntec USA AR-15 Micro Honeycomb Pistol Furniture Set
- Proprietary Barrel Nut