Tap Tap to Zoom
Product Info for Guntec USA Trump Series Limited Edition M-LOK System Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail
With the Guntec USA Trump Series Limited Edition M-LOK System Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail, your shooting experience will be amplified beyond what you ever thought was possible, due to its secure fit and ability to provide an unyielding grip. These Gun Grips, by the specialists at Guntec USA, are created from top-notch components that will provide you long-lasting durability. For a number of years, Guntec USA has been devoted to developing items that are ideal for shooters from nearly any skill level. Right here, at Tactical-Store, we make the effort to see to it that you find the product you have been looking for, and the Guntec USA Trump Series Limited Edition M-LOK System Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail is one of the many firearm devices that we are very pleased to carry. For an excellent way to arm yourself with the best possible gear for all your shooting requirements, go for the Guntec USA Trump Series Limited Edition M-LOK System Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail.
Specifications for Guntec USA Trump Series Limited Edition M-LOK System Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Fabric/Material: | T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 15 in |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Weight: | 14 oz |
| Inner Diameter: | 1.34 in |
| Height: | 2 in |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of Guntec USA Trump Series Limited Edition M-LOK System Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail
- Total Weight Including Barrel Nut Is 10.4 oz
- Limited Edition TRUMP 2024 Series Handguard
- M-Lok System
- Tight Fit Up Against Receiver, Which Allows For A Monolithic Top Rail
- M-Lok Handguard Slides Over Barrel Nut, And Is Locked Up Against Receiver With 6 Screws
- Heavy Duty
- 9in Length
Package Contents:
- Guntec USA Trump Series Limited Edition M-LOK System Free Floating Handguard w/ Monolithic Top Rail
- Proprietary Barrel Nut Included