Tap Tap to Zoom
- Color:
- Coyote Tan
- Volume:
- 2000 ml
Code: 2AJ-WB-HYDRABH-130105CT
MPN: 130105CT
UPC: 810081022477
Product Info for Vanquest Gear HYDRA Bottle Holder
Purchase a HYDRA Bottle Holder + 32-oz Water Bottle together and receive 4 offThe HYDRA Water Bottle Holder is your lightweight "One-Size-Fits-All" solution for carrying any cylindrical item from a skinny 16.9 oz (500 ml) bottle, to a giant Klean Kanteen 64 oz (2000 ml) Growler.Made of grippy Hypalon rubber and ultra-tough 1000-D CORDURA, the HYDRA is built to serve you for years. The HYDRA also comes with built-in MOLLE straps for quick attachment or belt carry.![]()
Specifications for Vanquest Gear HYDRA Bottle Holder:
| Manufacturer: | Vanquest Gear |
| Color: | Coyote Tan |
| Fabric/Material: | Cordura |
| Volume: | 2000 ml |
| Application: | Camping |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 7 - 9.5 in |
| Size: | Small |
| Weight: | 3.7 oz |
| Last Chance: | Yes |
Features of Vanquest Gear HYDRA Bottle Holder
- Net Weight: 3.7 oz / 105 grams
- Size: 3.5" (W) x 7-9.5" (H)
- Fits bottles with up to 4.75" maximum diameter
- Compatible with any MOLLE / PALS webbing
- Materials:1,000-D Mil-grade Cordura fabric with Durable Water Repellent (DWR) fabric protector
- Hypalon rubber
- Color matched, user replaceable, 3mm shock cord (61.5" average length)
Package Contents:
- Vanquest Gear HYDRA Bottle Holder