Tap Tap to Zoom
Product Info for ACCU-TAC Sling Stud Rail Adapter
The ACCU-TAC Sling Stud Adapter Rail for Bipod allows you to use your sling stud to mount your Accu-Tac bipod. ACCU-TAC crafted these from 6061 aluminum alloy with stainless steel hardware for maximum durability. This ACCU-TAC SSRA-200 Sling Stud Adapter Rail for Bipod is also Type III Mil-Spec hard anodized for superior corrosion resistance. Each adapter is compatible with a Nato Stanag 4694 SPEC Picatinny rail. Get your ACCU-TAC SSRA-200 Sling Stud Adapter Rail for Bipod today to attach your bipod to the sling stud of your weapon.![]()
Specifications for ACCU-TAC Sling Stud Rail Adapter:
| Manufacturer: | ACCU-TAC |
| Color: | Flat Black |
| Length: | 2.8 in |
| Weight: | 0.5 oz |
| Finish: | Mil-Spec Type III Hard Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum Alloy, Stainless steel hardware |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Country of Origin: | USA |
| Width: | 1.4 in |
| Height: | 1.25 in |
| Size: | Small |
Features of ACCU-TAC Sling Stud Rail Adapter
- The Accu-Tac Sling Stud Rail Adapter is designed specifically for its bipod line.
- The adapter allows you to use your sling stud to mount your Accu-Tac bipod.
- It is CNC machined, and coated with mil-spec hard anodize. Each rail also
- includes the necessary hardware for installation.
Package Contents:
- ACCU-TAC Sling Stud Rail Adapter
- Necessary hardware for installation