1 of 10 images
Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Treestand, Black, 24" 37", RE554
2 of 10 images
Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Hang-on Stand, Black RE554
3 of 10 images
Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Hang-on Stand, Black RE554
4 of 10 images
Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Hang-on Stand, Black RE554
5 of 10 images
Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Hang-on Stand, Black RE554
6 of 10 images
Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Hang-on Stand, Black RE554
7 of 10 images
Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Hang-on Stand, Black RE554
8 of 10 images
Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Hang-on Stand, Black RE554
9 of 10 images
Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Hang-on Stand, Black RE554
10 of 10 images
Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Hang-on Stand, Black RE554
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Height:
- 23 in
- Width:
- 24 in
- Depth/Thickness:
- 37 in
- Included Accessories:
- Standard
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Seat Dimensions W x D x H 16 x 9 x 23 in
Code: 2BD-TD-BFSRE554-RE554
MPN: RE554
UPC: 811603000799
List: $153.99Save $14.20
$139.79
Product Info for Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Treestand
With an extra-large platform and a footrest, this Big Foot Hang-On Stand will give you plenty of space and added comfort, while still remaining lightweight and portable. Its easy to carry, easy to set up and easy to take down, so all you have to worry about is the hunt.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Treestand:
| Manufacturer: | Rivers Edge Treestands |
| Color: | Black |
| Height: | 23 in |
| Width: | 24 in |
| Depth/Thickness: | 37 in |
| Included Accessories: | Standard |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Seat Dimensions W x D x H 16 x 9 x 23 in |
| Capacity: | 300 lb |
| Weight: | 20 lb |
Features of Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Treestand
- 24 wide x 37 deep platform for extra room
- Footrest for leg stretching comfort
- Flip-up, padded seat for standing shots
- Lever action system secures stand aggressively to the tree
- Noiseless strap attachment eliminates metal-on-metal contact
- Powder coated steel construction for strength and durability
Package Contents:
- Rivers Edge Treestands Big Foot XL Classic Treestand