1 of 9 images
Rivers Edge Treestands Big Foot Hang-On Tree Stand, Black, 24" x 28", RE555
2 of 9 images
Rivers Edge Treestands Big Foot Original Hang-on Stand, Black RE555
3 of 9 images
Rivers Edge Treestands Big Foot Original Hang-on Stand, Black RE555
4 of 9 images
Rivers Edge Treestands Big Foot Original Hang-on Stand, Black RE555
5 of 9 images
Rivers Edge Treestands Big Foot Original Hang-on Stand, Black RE555
6 of 9 images
Rivers Edge Treestands Big Foot Original Hang-on Stand, Black RE555
7 of 9 images
Rivers Edge Treestands Big Foot Original Hang-on Stand, Black RE555
8 of 9 images
Rivers Edge Treestands Big Foot Original Hang-on Stand, Black RE555
9 of 9 images
Rivers Edge Treestands Big Foot Original Hang-on Stand, Black RE555
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Height:
- 23 in
- Width:
- 24 in
- Depth/Thickness:
- 28 in
- Included Accessories:
- Standard
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Seat Dimensions W x D x H 16 x 9 x 23 in
Code: 2BD-TD-BFSRE555-RE555
MPN: RE555
UPC: 811603000805
List: $129.99
$129.79
Product Info for Rivers Edge Treestands Big Foot Hang-On Tree Stand
The Big Foot hang-on treestand brings together portability and functionality. A large platform and lightweight folding design make it an ideal hunting stand when you need to stay on-the-go.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Rivers Edge Treestands Big Foot Hang-On Tree Stand:
| Manufacturer: | Rivers Edge Treestands |
| Color: | Black |
| Height: | 23 in |
| Width: | 24 in |
| Depth/Thickness: | 28 in |
| Included Accessories: | Standard |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Seat Dimensions W x D x H 16 x 9 x 23 in |
| Capacity: | 300 lb |
| Weight: | 17 lb |
Features of Rivers Edge Treestands Big Foot Hang-On Tree Stand
- 24 wide x 28 deep platform for extra room
- Flip-up, padded seat for standing shots
- Lever action system secures stand aggressively to the tree
- Noiseless strap attachment eliminates metal-on-metal contact
- Powder coated steel construction for strength and durability
Package Contents:
- Rivers Edge Treestands Big Foot Hang-On Tree Stand