1 of 1 images
CMMG, Inc Barrel And Collar Kit, 22LR, 16in CM, M4, SS, Collar, 22D7C4A
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Salt Bath Nitride
- Caliber:
- .22 Long Rifle
- Barrel Length:
- 16.1 in
- Barrel Profile:
- M4
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-16
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Weight:
- 1.6 lb
- Condition:
- New
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
Code: 2CM-ATB-CMMG22D7C4A-22D7C4A
MPN: 22D7C4A
UPC: 815835014944
List: $249.95Save 15%
$212.49
Product Info for CMMG 22LR M4 Profiled Barrel and Collar Kit
Perfect for building your custom dedicated 22LR AR15 upper group. Also Includes barrel collar to replace the chamber adaptor on your 22ARC.![]()
Features of CMMG, Inc Barrel And Collar Kit, 22lr, 16inch Cm, M4, Ss Collar:
- 16.1"
- M4 Profile
- 4140 Chrome Moly
- Salt Bath Nitride Finish inside and out
- 1:16 Twist
- 22LR Sporting Chamber
- Threaded 1/2-28
- .750" Carbine length Journal
Package Contents:
- CMMG, Inc Barrel And Collar Kit, 22lr, 16inch Cm, M4, Ss Collar
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for CMMG 22LR M4 Profiled Barrel and Collar Kit:
| Manufacturer: | CMMG |
| Color: | Black |
| Finish: | Salt Bath Nitride |
| Fabric/Material: | 4140 Chrome-Moly Steel |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Barrel Length: | 16.1 in |
| Barrel Profile: | M4 |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 1.6 lb |
| Condition: | New |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
Package Contents:
- CMMG 22LR M4 Profiled Barrel and Collar Kit