Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC D Series DX30LC2-BR Bike Rechargeable LED Flashlight Kit
1160 LED Lumen![]()
Powered by CREE XP-L HI LED
N.W. LED Aslo available
200+ Hours runtime
MAX runtime at 10lm output.
100% output gets 1.5 hours
Built-in li-ion charger
High Current USB connection
Instant MAX/MIN output
Maximum beam distance
Astronishing 284 yards / 261 meters from XP-L HI LED
Included Accessories:
USB charging cable
Certified USB 5V 1A wall charger
EAGTAC 18650 3500mAh li-ion battery
Heavy duty nylon holster
Specifications for EAGTAC D Series DX30LC2-BR Bike Rechargeable LED Flashlight Kit:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.8 - 140 hours |
| Beam Distance: | 288 m |
| Diameter: | 22 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.2 in |
| Weight: | 111 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac D Series DX30LC2-BR Bike Rechargeable LED Flashlight Kit
- USB charging cable
- Certified USB 5V 1A wall charger
- EAGTAC 18650 3500mAh li-ion battery
- Heavy duty nylon holster
Package Contents:
- EAGTAC D Series DX30LC2-BR Bike Rechargeable LED Flashlight Kit