Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Cool White LED
- Light Output:
- 229 lumens
- Bulb Type:
- CREE XM-L2 U4 LED
- Additional Features:
- Regulated Output, Reverse Polarity Protection, Strobe
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA
- Included Accessories:
- Holster, Lanyard, Pocket Clip, Spare O-ring
- Package Type:
- Box
Code: 2E1-FL-E25XMLFL-D25A-CLICKY-XML2-CW
MPN: D25A-Clicky-XML2-CW
UPC: 6941368301689
Product Info for EAGTAC XML2 U4 LED Flashlight
The Eagtac D25A Clicky Compact Flashlight delivers more than 200 Lumens from a single AA battery. These Led Flashlights from EAGTAC have 4 brightness levels along with Strobe, S.O.S and Beacon auxillary modes, so you can find a setting for every need. Eagtac D25A Clicky EDC Flashlights feature knurling on the entire body for secure handling even in cold or wet conditions. Pick up a durableEagtac D25A Clicky Aluminum Flashlight for everyday carry or on the job.![]()
Specifications for EAGTAC XML2 U4 LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Light Output: | 229 lumens |
| Battery Life: | 1.3 - 150 hours |
| Bulb Type: | CREE XM-L2 U4 LED |
| Beam Distance: | 75 yds |
| Diameter: | 0.7 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Sapphire, Anti-Reflective |
| Length: | 5.12 in |
| Weight: | 0.85 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Additional Features: | Reverse Polarity Protection, Regulated Output, Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
| Included Accessories: | Holster, Pocket Clip, Lanyard, Spare O-ring |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac D25A Compact Flashlight w/XML2 U4 LED:
- Rich, intuitive user interface. Easy to use. Nothing to memorize.
- Versatile output. Features 4 output brightness and 5 hidden auxiliary modes.
- Twist the head for on/off.
- The Eagtac turbo boost technology is activated every time you turn on at turbo output setting. It offers 20% more power to the LED for the first 200 seconds at turbo mode.
- Current regulated for all output levels.
- Maximum runtime, ultra efficient circuit.
- Reverse polarity protection prevents battery being inserted incorrectly.
- CNC precisely cut and rolled square-shape knurling provides a sure grip throughout the entire flashlight body.
- One piece head design allows LED to dissipate heat quickly.
- Tail stand ability for area lighting.
- HAIII anodized finish.
- Hardened waterwhite glass lens with anti-reflective and Sapphire coating.
- IPX-8 waterproof.
- Stainless steel bezel with durable dark titanium coating provides high impact resistance.
- O-ring is used as cushion to protect and water seal the lens.
- Polished stainless steel pocket clip with titanium coating.
- Rigid nylon holster with internal retention device and flip cover with snap closure.
- Mil-Spec paracord lanyard with quick attachment clip.
Package Contents:
- EAGTAC XML2 U4 LED Flashlight
- Lanyard
- Holster
- Pocket clip
- O-rings
- Manual