Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Cool White
- Light Output:
- 3100 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- 3 x Osram KP CSLPM1.F1 LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 32650, Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 2E1-FL-EA0828-MX30L2CR-3-CSLPM1-CW
MPN: MX30L2CR-3*CSLPM1-CW
UPC: 6941368308640
Product Info for EAGTAC M Series MX30L2C-R Flashlight
Light up your life while using the EAGTAC M Series MX30L2C-R Flashlight. Manufactured using the best substances and construction on the market today, these Tactical Flashlights from the illumination experts at EAGTAC, will be a long lasting and trustworthy way to be certain that you possess a great light for any situation. The EAGTAC M Series MX30L2C-R Flashlight is crafted with an exceptionally bright lamp that offers a high lumen count, long beam length and amazing beam intensity. EAGTAC has been a major part of the flash light industry for a long time and the EAGTAC M Series MX30L2C-R Flashlight is evidence of their dedication to supplying you with the most effective light source for virtually any area. At Tactical-Store, we desire to be certain that you get precisely what you're looking for, and the EAGTAC M Series MX30L2C-R Flashlight is one of the numerous illumination devices that we are incredibly pleased to offer. For an amazing way to be certain you have got all the brightness you will want for virtually every event, pick the EAGTAC M Series MX30L2C-R Flashlight.
Specifications for EAGTAC M Series MX30L2C-R Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Cool White |
| Light Output: | 3100 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 1.3 - 320 hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | 3 x Osram KP CSLPM1.F1 LED |
| Beam Distance: | 735 m, 801 yds |
| Diameter: | 1.5 in |
| Bezel Diameter: | 2.4 in |
| Bezel Type: | Stainless Steel |
| Lens Material: | Glass |
| Lens Finish: | AR Coated Waterwhite |
| Length: | 9.6 in, 224.2 mm |
| Weight: | 23 oz, 649 g |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 32650, Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC M Series MX30L2C-R Flashlight
- Built-in C2500 USB charging circuit
- Turn on at MAX or LOWEST (programmable)
- Five brightness levels
- Programmable start-up level
- Hidden auxiliary levels
- Active thermal management (40 - 100% output range)
- Non-dimming constant current regulator
- Built-in low voltage step-down and low voltage shut-off function
- Synchronous boost controller for max efficiency
- Very low standby current (negligible)
- Deep reflector for maximum THROW 801 yards (735 meters)
- Smooth aluminum reflector
- MAX beam distance and output efficiency
- CNC machined from Aluminum rod
- AR coated waterwhite lens
Package Contents:
- EAGTAC M Series MX30L2C-R Flashlight
- MX30L2C-R flashlight
- 3.7V 13000mAh li-ion battery pack IC protected (15A discharge)
- USB charging cable w/ 2.5 foot AWG22 copper wire
- Stainless steel bezel
- Rigid nylon holster w/ self-retention device
- Spare o-rings
- User Manual
- Spare waterproof charging cap