Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Cool White LED
- Light Output:
- 519 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- CREE XM-L2 U4 LED
- Additional Features:
- Mil-Spec paracord lanyard, Rigid Nylon Holster w/ self-retention device and flip, Stainless steel bezel w/ durable dark titanium coating
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- CR123A
- Included Accessories:
- Mil-Spec Paracord Lanyard, Rigid Nylon Holster, Spare O-ring, Stainless Steel Bezel, Stainless Steel Pocket Clip
- Package Type:
- Box
Code: 2E1-FL-ECLFLBM-D25C-CLICKY-XML2-CW
MPN: D25C-CLICKY-XML2-CW
UPC: 6941368301696
Product Info for EAGTAC D25C Clicky XML2 U4 LED Flashlight
Light up your life using the EAGTAC D25C Clicky XML2 U4 LED Flashlight. Manufactured using some of the finest substances and manufacturing on the market today, these Led Flashlights from the illumination experts at EAGTAC, will be a long lasting and reliable way to guarantee you have a perfect light for any situation. The EAGTAC D25C Clicky XML2 U4 LED Flashlight is crafted with an immensely vivid bulb that features a superior lumen amount, long beam length and astounding beam strength. EAGTAC has been an important part of the flashlight industry for a long time and the EAGTAC D25C Clicky XML2 U4 LED Flashlight is confirmation of their determination to providing you with the best light for any location. At Tactical-Store, we desire to make sure that you get exactly what you are searching for, and the EAGTAC D25C Clicky XML2 U4 LED Flashlight is among the many light tools that we are incredibly pleased to promote. For a great way to ensure you have all the brightness you will want for any event, go with the EAGTAC D25C Clicky XML2 U4 LED Flashlight.
Specifications for EAGTAC D25C Clicky XML2 U4 LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Light Output: | 519 lumens |
| Battery Life: | 0.9 - 150 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | CREE XM-L2 U4 LED |
| Beam Distance: | 131 yds |
| Diameter: | 0.78 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.12 in |
| Weight: | 1 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Additional Features: | Mil-Spec paracord lanyard, Rigid Nylon Holster w/ self-retention device and flip, Stainless steel bezel w/ durable dark titanium coating |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Stainless Steel Bezel, Spare O-ring, Stainless Steel Pocket Clip, Mil-Spec Paracord Lanyard, Rigid Nylon Holster |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac XML2 U4 LED Flashlight:
- Rich, intuitive user interface. Easy to use. Nothing to memorize.
- Versatile output, 3 brightness levels. Features 3 output brightness and 5 hidden auxiliary modes.
- Twist the head for on/off.
- The EAGTAC turbo boost technology is activated every time you turn on at turbo output setting. It offers 20% more power to the LED for the first 200 seconds at turbo mode. It's normal for the light to get warm at such level. Do not leave the light running unattended.
- Current regulated for all output levels.
- Maximum runtime, ultra efficient circuit.
- Reverse polarity protection prevents battery being inserted incorrectly.
- CNC precisely cut and rolled square-shape knurling provides a sure grip throughout the entire flashlight body.
- Stainless steel bezel provides impact resistance. O-ring is used as cushion to protect and water seal the hardened glass lens (with anti-reflective and Sapphire coating).
- Rigid nylon holster with internal retention device.
- One piece head design allows LED to dissipate heat quickly.
- Lanyard and polished stainless steel pocket clip.
- Tail stand ability for area lighting.
- HAIII anodized finish.
- IPX-8 waterproof.
Package Contents:
- EAGTAC D25C Clicky XML2 U4 LED Flashlight
- Lanyard