1 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
2 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
3 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
4 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
5 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
6 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
7 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
8 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
9 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
10 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
11 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
12 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
13 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
14 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
15 of 15 images
EAGTAC SX30C2 XPL HI 1870 Lumen LED Flashlight, Medium, Black, SX30C2-XPL-HI-BASE-CW
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Additional Features
All
Search
$99.90
$119.90
Product Info for EAGTAC SX30C2 HI 1870 Lumen LED Flashlight
The Eagtac SX30C2 XP-L HI V3 Tactical Flashlight utilizes a low drop-out voltage circuit for excellent current regulation and maximum efficiency. It uses CREE XP-L HI V3 LED and gives as high as 1303 LED lumen output in a compact, tough and grippy body. SX30C2 flashlight offers you the choice of 5 different modes.![]()
Specifications for EAGTAC SX30C2 HI 1870 Lumen LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Light Output: | 1870 lumens |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | CREE XP-L HI V3 LED |
| Beam Distance: | 601 yds |
| Diameter: | 1.9 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 7.48 in |
| Weight: | 4.9 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac SX30C2 HI 1870 Lumen LED Flashlight
- Add-on diffuser filter with flip-cover feature
- Extension body tube for 2x18650
- Heavy duty nylon holster
- Crenulated stainless steel bezel
- Flashlight head with front mounting machined thread
Package Contents:
- EAGTAC SX30C2 HI 1870 Lumen LED Flashlight