Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC T200C2 XML2 U4 1277 Lumen Tactical Flashlights
Light your way of life while using the EAGTAC T200C2 XML2 U4 1277 Lumen Tactical Flashlights. Built using some of the best materials and design on the market today, these Tactical Flashlights from the illumination specialists at EAGTAC, is going to be a durable and trustworthy way to be certain that you possess the perfect light for any predicament. The EAGTAC T200C2 XML2 U4 1277 Lumen Tactical Flashlights is built with an incredibly bright lamp that boasts a substantial lumen count, long beam distance and impressive beam strength. EAGTAC has been an important part of the flash light industry for a very long time and the EAGTAC T200C2 XML2 U4 1277 Lumen Tactical Flashlights is evidence of their dedication to offering you the very best light source for just about any area. At Tactical-Store, we want to make sure that you'll get specifically what you're looking for, and the EAGTAC T200C2 XML2 U4 1277 Lumen Tactical Flashlights is one of the many lighting tools that we are incredibly pleased to promote. For an incredible way to ensure you have all the brightness you will want for every event, pick the EAGTAC T200C2 XML2 U4 1277 Lumen Tactical Flashlights.
Specifications for EAGTAC T200C2 XML2 U4 1277 Lumen Tactical Flashlights:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Light Output: | 1148 lumens |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | CREE XP-L HI V3 LED |
| Beam Distance: | 396 yds |
| Diameter: | 1.3 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 7.48 in |
| Weight: | 4.6 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | RCR123A |
| Included Accessories: | Heavy Duty Nylon Holster, Stainless Steel Clip, Spare O-ring, Para-Cord Lanyard |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac EAGTAC T200C2 XML2 U4 1277 Lumen Tactical Flashlights:
- Titanium coated Stainless steel pocket clip
- User manual Tail-stand rubber boot
- Soft cigar holding grip
- Cigar grip cover ring
- Lanyard ring attachment ring
Package Contents:
- Eagtac T200C2 XML2 U4 1277 Lumen Tactical Flashlights