1 of 11 images
EAGTAC GX30L2-R Pro Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4126
2 of 11 images
EAGTAC GX30L2-R Pro Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4126
3 of 11 images
EAGTAC GX30L2-R Pro Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4126
4 of 11 images
EAGTAC GX30L2-R Pro Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4126
5 of 11 images
EAGTAC GX30L2-R Pro Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4126
6 of 11 images
EAGTAC GX30L2-R Pro Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4126
7 of 11 images
EAGTAC GX30L2-R Pro Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4126
8 of 11 images
EAGTAC GX30L2-R Pro Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4126
9 of 11 images
EAGTAC GX30L2-R Pro Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4126
10 of 11 images
EAGTAC GX30L2-R Pro Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4126
11 of 11 images
EAGTAC GX30L2-R Pro Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4126
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
4 Models AvailableBeam Color
All
Bulb Type
All
Light Output
All
Search
$154.90
$154.90
$154.90
$154.90
Product Info for EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble Pro LED Flashlight
2250 LED Lumen![]()
XHP35 HD for MAX output, or XHP35 HI LED for MAX throw
300 hours runtime
at 20lm; 1.4-2 hour at MAX output with thermal control
12V fast charging
Five brightness levels, instant strobe, programmable start-up
Maximum beam distance
Astonishing 526 yards / 483 meters from XHP35 HI LED
Specifications for EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble Pro LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 1 - 300 hours |
| Charger Type: | USB |
| Beam Distance: | 366 - 483 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Bezel Diameter: | 39.5 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 8.6 in |
| Weight: | 9.9 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | EAGTAC 7.4V rechargeable li-ion R25, EAGTAC 7.4V rechargeable li-ion R19 |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble Pro LED Flashlight:
- LED Copper MCPCB star board with DTP technology and direct heat path
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Spring loaded positive and negative terminal
- Tail stand
- Included Accessories:
- GX30L2-R Pro MKII flashlight
- 7.4V 3400mAh (R25) rechargeable li-ion battery pack w/ authentic Panasonic cells
- Rigid nylon holster w/ retention device
- (US only) UL certified/listed
- PSE certified/listed 12V 1A wall miniature charger
- (EU only) TUV/CE certified/listed 12V 1A wall charger
- Add-on diffuser filter with flip-cover feature
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Silicon waterproof cap
- Flat tail-stand tailcap
- 12V car charger adapter w/ 6 foot heavy duty high current cord
Package Contents:
- EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble Pro LED Flashlight