1 of 11 images
EAGTAC MX30L4-C Base Flashlight, 4 Nichia 219C CRI92 4000K LED, 3300lm, Black, MX30L4C-4*219C-BASE-NW
2 of 11 images
EAGTAC MX30L4-C Base Flashlight, 4 Nichia 219C CRI92 4000K LED, 3300lm, Black, MX30L4C-4*219C-BASE-NW
3 of 11 images
EAGTAC MX30L4-C Base Flashlight, 4 Nichia 219C CRI92 4000K LED, 3300lm, Black, MX30L4C-4*219C-BASE-NW
4 of 11 images
EAGTAC MX30L4-C Base Flashlight, 4 Nichia 219C CRI92 4000K LED, 3300lm, Black, MX30L4C-4*219C-BASE-NW
5 of 11 images
EAGTAC MX30L4-C Base Flashlight, 4 Nichia 219C CRI92 4000K LED, 3300lm, Black, MX30L4C-4*219C-BASE-NW
6 of 11 images
EAGTAC MX30L4-C Base Flashlight, 4 Nichia 219C CRI92 4000K LED, 3300lm, Black, MX30L4C-4*219C-BASE-NW
7 of 11 images
EAGTAC MX30L4-C Base Flashlight, 4 Nichia 219C CRI92 4000K LED, 3300lm, Black, MX30L4C-4*219C-BASE-NW
8 of 11 images
EAGTAC MX30L4-C Base Flashlight, 4 Nichia 219C CRI92 4000K LED, 3300lm, Black, MX30L4C-4*219C-BASE-NW
9 of 11 images
EAGTAC MX30L4-C Base Flashlight, 4 Nichia 219C CRI92 4000K LED, 3300lm, Black, MX30L4C-4*219C-BASE-NW
10 of 11 images
EAGTAC MX30L4-C Base Flashlight, 4 Nichia 219C CRI92 4000K LED, 3300lm, Black, MX30L4C-4*219C-BASE-NW
11 of 11 images
EAGTAC MX30L4-C Base Flashlight, 4 Nichia 219C CRI92 4000K LED, 3300lm, Black, MX30L4C-4*219C-BASE-NW
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Beam Color
All
Bulb Type
All
Light Output
All
Search
$184.90
$184.90
$184.90
Product Info for EAGTAC M Series MX30L4-C Compact LED Flashlight
4x18650![]()
8xCR123A
Included Accessories:
Smooth aluminum bezel
Flat tail-stand tailcap
Mil-Spec Para-cord Lanyard
Specifications for EAGTAC M Series MX30L4-C Compact LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.7 - 200 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Beam Distance: | 617 m |
| Diameter: | 52 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 418 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac M Series MX30L4-C Compact LED Flashlight
- Smooth aluminum bezel
- Flat tail-stand tailcap
- Mil-Spec Para-cord Lanyard
Package Contents:
- EAGTAC M Series MX30L4-C Compact LED Flashlight