1 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
2 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
3 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
4 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
5 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
6 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
7 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
8 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
9 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
10 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
11 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
12 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
13 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
14 of 14 images
EAGTAC P25LC2 Diffuser Flashlight, XM-L2 U2 NW w/ LEDarray LED, 1150lm w/ 475lm, Black, P25LC2-Diffuser-XML2-NW
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Beam Color
All
Bulb Type
All
Light Output
All
Search
$79.90
$79.90
Product Info for EAGTAC P Series P25LC2 Diffuser LED Flashlight
1x18650![]()
2xCR123A
Included Accessories:
Heavy duty nylon
Mil-Spec Para-cord Lanyard
Specifications for EAGTAC P Series P25LC2 Diffuser LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 1 - 130 hours |
| Beam Distance: | 190 m |
| Diameter: | 22 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 4.9 in |
| Weight: | 54 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac P Series P25LC2 Diffuser LED Flashlight
- Heavy duty nylon
- Mil-Spec Para-cord Lanyard
Package Contents:
- EAGTAC P Series P25LC2 Diffuser LED Flashlight