1 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
2 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
3 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
4 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
5 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
6 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
7 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
8 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
9 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
10 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
11 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
12 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
13 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
14 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
15 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
16 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
17 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
18 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
19 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
20 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
21 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
22 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
23 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
24 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
25 of 25 images
EAGTAC PX30LC2-R Base Flashlight, Nichia 219C CRI92 4000K LED, 800lm, Black, PX30LC2R-219C-BASE-NW
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Beam Color
All
Bulb Type
All
Light Output
All
Search
$89.90
$89.90
$89.90
Product Info for EAGTAC P Series PX30LC2-R Base LED Flashlight
USB Rechargeable, 1x18650![]()
2xCR123A
Included Accessories:
Smooth stainless steel bezel
USB charging cable
EAGTAC 18650 2600mAh li-ion battery
Mil-Spec Para-cord Lanyard
Specifications for EAGTAC P Series PX30LC2-R Base LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.8 - 140 hours |
| Beam Distance: | 221 m |
| Diameter: | 22 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.4 in |
| Weight: | 70 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Eagtac P Series PX30LC2-R Base LED Flashlight
- Smooth stainless steel bezel
- USB charging cable
- EAGTAC 18650 2600mAh li-ion battery
- Mil-Spec Para-cord Lanyard
Package Contents:
- EAGTAC P Series PX30LC2-R Base LED Flashlight