Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC P Series PX30LC2-R LED Flashlight Kit
Eagtac P Series PX30LC2-R LED Flashlight is a dual switch, USB rechargeable, high performance, compact flashlight. Waterwhite glass lens with harden treatment and anti-reflective (A.R.) coating on both sides (96% transparency), HAIII hard anodized aerospace aluminum. Side switch and forward clicky operation. Easy to use with 3 output modes and 5 brightness levels. Crenelated stainless steel bezel. Ultra low dropout voltage (<0.2v) for longer current regulated runtime. Highly integrated design with built-in side click switch. Low internal resistance design offers up to 99% efficiency. High switching frequency (1MHz) controller for more compact circuitry design. Non-dimming constant current regulation for all output levels without flickering. Smart battery level report system. Energy saving feature. Zero standby current. Blue LED battery indicator. Built-in battery protection. Light textured aluminum reflector. Included Accessories: USB charging cable. Certified USB 5V 1A wall charger. EAGTAC 18650 3500mAh li-ion battery. Heavy duty nylon holster. Mil-Spec paracord lanyard with quick attachment clip. Removable, bi-directional darken pocket clip made of spring steel with harden treatment. CR123A Battery Magazine.![]()
Specifications for EAGTAC P Series PX30LC2-R LED Flashlight Kit:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.8 - 140 hours |
| Beam Distance: | 221 m |
| Diameter: | 22 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.4 in |
| Weight: | 120 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac P Series PX30LC2-R LED Flashlight Kit
- Crenulated stainless steel bezel
- USB charging cable
- Certified USB 5V 1A wall charger
- EAGTAC 18650 3500mAh li-ion battery
- Heavy duty nylon holster
- Mil-Spec Para-cord Lanyard
Package Contents:
- EAGTAC P Series PX30LC2-R LED Flashlight Kit