Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC S Series S25L-R MKII LED Flashlight Kit
2200 LED Lumen![]()
Uses CREE XHP35 HD E4, or HI E2 LED. N.W. LED also available
25 hours runtime
at 14lm, 0.8-1.2 hour at MAX output with thermal control
Start-up with any output
Three brightness levels,
Tail-cap strobe feature
Maximum beam distance
Astonishing 643 yards / 590 meters from XHP35 HI LED
Crenulated stainless steel bezel
EAGTAC 18650 3500mAh li-ion battery (built-in 10A protection pcb at anode) authentic Sanyo GA cell
Add-on diffuser filter with flip-cover feature
Heavy duty nylon holster
(US only) UL certified 5V 1A USB charger
(EU only) TUV/GS/CE certified 5V 1A USB charger
Specifications for EAGTAC S Series S25L-R MKII LED Flashlight Kit:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 0.8 - 50 hours |
| Charger Type: | Type-C USB |
| Beam Distance: | 422 - 590 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Bezel Diameter: | 47 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.6 in |
| Weight: | 8.1 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC S Series S25L-R MKII LED Flashlight Kit:
- LED direct soldering on copper for maximum heatsink ability
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Spring loaded positive and negative terminal
- One piece head design for maximum heat transfer
- Tailcap battery stabilizer design to prevent battery movement inside the battery tube
- Included Accessories:
- S25L-R MKII flashlight
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Type-C (bi-direction insert) USB charging cable (3.3feet/1meter) w/ AWG24 copper wire
- 10A high current forward clicky tailcap
- Removeable harden stainless steel deep pocket clip with titanium alloy dark vacuum coated finish
Package Contents:
- EAGTAC S Series S25L-R MKII LED Flashlight Kit
- 1x5V 1A USB charger
- Type-C USB Charging Cable
- Heavy duty nylon holster