1 of 11 images
EAGTAC SX30L2-R Pro MK II Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4137
2 of 11 images
EAGTAC SX30L2-R Pro MK II Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4137
3 of 11 images
EAGTAC SX30L2-R Pro MK II Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4137
4 of 11 images
EAGTAC SX30L2-R Pro MK II Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4137
5 of 11 images
EAGTAC SX30L2-R Pro MK II Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4137
6 of 11 images
EAGTAC SX30L2-R Pro MK II Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4137
7 of 11 images
EAGTAC SX30L2-R Pro MK II Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4137
8 of 11 images
EAGTAC SX30L2-R Pro MK II Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4137
9 of 11 images
EAGTAC SX30L2-R Pro MK II Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4137
10 of 11 images
EAGTAC SX30L2-R Pro MK II Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4137
11 of 11 images
EAGTAC SX30L2-R Pro MK II Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, Medium 4137
Tap Tap to Zoom
4 Models Available
Beam Color
All
Bulb Type
All
Light Output
All
Search
$184.90
$184.90
$184.90
$184.90
Product Info for EAGTAC S Series SX30L2-R MKII Rechargeble Pro LED Flashlight
2650 LED Lumen![]()
XHP35 HD for MAX output, or XHP35 HI LED for MAX throw
400 hours runtime
at 20lm; 1.5-2.1 hour at MAX output with thermal control
12V fast charging
Five brightness levels, instant strobe, programmable start-up
Maximum beam distance
Astonishing 716 yards / 657 meters from XHP35 HI LED
Specifications for EAGTAC S Series SX30L2-R MKII Rechargeble Pro LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1.5 - 400 hours |
| Charger Type: | Wall/Car Charger |
| Diameter: | 31 mm |
| Bezel Diameter: | 47 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 9.2 in |
| Weight: | 15.9 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | EAGTAC 7.4V rechargeable li-ion battery R37 |
| Included Accessories: | 7.4V 5000mAh Rechargeable li-ion battery pack, Lanyard with quick attachment clip, Flat tail-stand tailcap, Spare O rings, 12V car charger adapter with 6 foot heavy duty high current cord, Silicon waterproof cap, User Manual |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC S Series SX30L2-R MKII Rechargeble Pro LED Flashlight:
- LED direct soldering on copper for maximum heatsink ability
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Spring loaded positive and negative terminal
- Tail stand
- Included Accessories:
- SX30L2-R Pro MKII flashlight
- Rigid nylon holster w/ retention device
- (US only) UL certified/listed
- PSE certified/listed 10V 1.8A wall miniature charger
- (EU only) TUV/CE certified/listed 10V 1.8A wall charger
- Add-on diffuser filter with flip-cover feature
- 7.4V 5000mAh (R37) rechargeable li-ion battery pack
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Silicon waterproof cap
- Flat tail-stand tailcap
- 12V car charger adapter w/ 6 foot heavy duty high current cord
Package Contents:
- EAGTAC S Series SX30L2-R MKII Rechargeble Pro LED Flashlight