Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC S Series SX30L3 Pro LED Flashlight
Eagtac S Series SX30L3 Pro LED Flashlight is a powerful compact flashlight with dual switch design. 4350 lumen LED. Slot load battery design to insert battery without battery tray. Waterwhite glass lens with harden treatment. Multi-layers low color distortion anti-reflective (A.R.) coating on both sides (98% transparency) to prevent reflections and color shadow. HAIII hard anodized aerospace aluminum. Non-dimming constant current regulation for all output levels without flickering. Low battery voltage warning. Energy saving feature. Very low standby current. LED direct soldering on copper for maximum heatsink ability. User replaceable glass lens. Battery reverse polarity protection. Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated). Spring loaded positive and negative terminal. Blue LED side battery indicator. Smooth aluminum reflector. Stainless steel bezel. Tailcap with switch and tail-standing ability. Included Accessories: Heavy duty nylon holster with self-retention device and open-top design. Add-on diffuser filter with flip-over feature. 3xCR123A Battery Magazines. Mil-Spec paracord lanyard with quick attachment clip.![]()
Specifications for EAGTAC S Series SX30L3 Pro LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.7 - 180 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Beam Distance: | 337 m |
| Diameter: | 45.5 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 350 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac S Series SX30L3 Pro LED Flashlight
- Stainless steel bezel
- Tailcap with switch and tail-standing ability
- Heavy duty nylon holsterw/ self-retention device and open-top design
- Add-on diffuser filter with flip-over feature
Package Contents:
- EAGTAC S Series SX30L3 Pro LED Flashlight