1 of 10 images
EAGTAC TX3L PRO XJP70.2 CW, 3000 Lumen, USB Rechargeable, 18650 Led Flashlight, Black, Medium 4235
2 of 10 images
EAGTAC TX3L PRO XJP70.2 CW, 3000 Lumen, USB Rechargeable, 18650 Led Flashlight, Black, Medium 4235
3 of 10 images
EAGTAC TX3L PRO XJP70.2 CW, 3000 Lumen, USB Rechargeable, 18650 Led Flashlight, Black, Medium 4235
4 of 10 images
EAGTAC TX3L PRO XJP70.2 CW, 3000 Lumen, USB Rechargeable, 18650 Led Flashlight, Black, Medium 4235
5 of 10 images
EAGTAC TX3L PRO XJP70.2 CW, 3000 Lumen, USB Rechargeable, 18650 Led Flashlight, Black, Medium 4235
6 of 10 images
EAGTAC TX3L PRO XJP70.2 CW, 3000 Lumen, USB Rechargeable, 18650 Led Flashlight, Black, Medium 4235
7 of 10 images
EAGTAC TX3L PRO XJP70.2 CW, 3000 Lumen, USB Rechargeable, 18650 Led Flashlight, Black, Medium 4235
8 of 10 images
EAGTAC TX3L PRO XJP70.2 CW, 3000 Lumen, USB Rechargeable, 18650 Led Flashlight, Black, Medium 4235
9 of 10 images
EAGTAC TX3L PRO XJP70.2 CW, 3000 Lumen, USB Rechargeable, 18650 Led Flashlight, Black, Medium 4235
10 of 10 images
EAGTAC TX3L PRO XJP70.2 CW, 3000 Lumen, USB Rechargeable, 18650 Led Flashlight, Black, Medium 4235
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Beam Color
All
Bulb Type
All
Light Output
All
Search
$115.90
List: $133.99Save 14%
$115.90
Product Info for EAGTAC T Series TX3L Pro Compact Rechargeable Flashlight
3000 LED Lumen![]()
Uses CREE XHP70.2 LED for maximum output
200 hours runtime
at 15lm; 0.6-0.9 hour at MAX output with thermal control
USB Type-C fast charge
Five brightness levels,
programmable start-up level
Maximum beam distance
Astonishing 211 yards / 193 meters from XHP70.2 LED
Specifications for EAGTAC T Series TX3L Pro Compact Rechargeable Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 0.7 - 200 hours |
| Charger Type: | Type-C USB |
| Beam Distance: | 214 m |
| Bezel Diameter: | 33 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.4 in |
| Weight: | 6 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 26650 |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of EAGTAC T Series TX3L Pro Compact Rechargeable Flashlight:
- LED Copper MCPCB star board with DTP technology and direct heat path
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Spring loaded positive and negative terminal
- Tail stand
- Included Accessories:
- TX3L Pro flashlight
- Crenulated Stainless steel bezel
- L1900 Type-C charging circuit
- 3.7V 3500mAh 18650 rechargeable protected li-ion battery (10A discharge / Sanyo GA)
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Flat tail-stand tailcap with magnet in black finish
- Type-C USB charging cable (3.3feet/1meter) w/ AWG24 copper wire
- Rigid nylon holster w/ self-retention device
- Add-on diffuser filter with flip-cover feature
- (US only) UL certified 5V 2A USB charger
- (EU only) TUV/GS/CE certified 5V 2A USB charger
Package Contents:
- EAGTAC T Series TX3L Pro Compact Rechargeable Flashlight