1 of 11 images
EAGTAC TX3G MKII Pro Flashlight, XHP70.2 CW LED, 3550lm, Black, Medium 4203
2 of 11 images
EAGTAC TX3G MKII Pro Flashlight, XHP70.2 CW LED, 3550lm, Black, Medium 4203
3 of 11 images
EAGTAC TX3G MKII Pro Flashlight, XHP70.2 CW LED, 3550lm, Black, Medium 4203
4 of 11 images
EAGTAC TX3G MKII Pro Flashlight, XHP70.2 CW LED, 3550lm, Black, Medium 4203
5 of 11 images
EAGTAC TX3G MKII Pro Flashlight, XHP70.2 CW LED, 3550lm, Black, Medium 4203
6 of 11 images
EAGTAC TX3G MKII Pro Flashlight, XHP70.2 CW LED, 3550lm, Black, Medium 4203
7 of 11 images
EAGTAC TX3G MKII Pro Flashlight, XHP70.2 CW LED, 3550lm, Black, Medium 4203
8 of 11 images
EAGTAC TX3G MKII Pro Flashlight, XHP70.2 CW LED, 3550lm, Black, Medium 4203
9 of 11 images
EAGTAC TX3G MKII Pro Flashlight, XHP70.2 CW LED, 3550lm, Black, Medium 4203
10 of 11 images
EAGTAC TX3G MKII Pro Flashlight, XHP70.2 CW LED, 3550lm, Black, Medium 4203
11 of 11 images
EAGTAC TX3G MKII Pro Flashlight, XHP70.2 CW LED, 3550lm, Black, Medium 4203
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Beam Color
All
Bulb Type
All
Light Output
All
Search
$125.90
$125.90
Product Info for EAGTAC T Series TX3G MKII Pro Compact Flashlight
3550 LED Lumen![]()
Uses CREE XHP70.2 LED for maximum output
200 hours runtime
at 25lm; 0.7-1.1 hour at MAX output with thermal control
USB Type-C fast charge
Five brightness levels,
programmable start-up level
Maximum beam distance
Astonishing 234 yards / 214 meters from XHP70.2 LED
Specifications for EAGTAC T Series TX3G MKII Pro Compact Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 0.7 - 200 hours |
| Charger Type: | Type-C USB |
| Beam Distance: | 214 m |
| Diameter: | 31 mm |
| Bezel Diameter: | 33 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.4 in |
| Weight: | 6.9 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 26650 |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of EAGTAC T Series TX3G MKII Pro Compact Flashlight:
- LED Copper MCPCB star board with DTP technology and direct heat path
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Spring loaded positive and negative terminal
- Tail stand
- Included Accessories:
- TX3G Pro MKII flashlight
- Crenulated Stainless steel bezel
- L1900 Type-C charging circuit
- Rigid nylon holster w/ self-retention device
- Add-on diffuser filter with flip-cover feature
- (US only) UL certified 5V 2A USB charger
- (EU only) TUV/GS/CE certified 5V 2A USB charger
- 3.7V 5500mAh 26650 rechargeable protected li-ion battery (15A discharge)
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Flat tail-stand tailcap
- Type-C USB charging cable (3.3feet/1meter) w/ AWG24 copper wire
Package Contents:
- EAGTAC T Series TX3G MKII Pro Compact Flashlight