Tap Tap to Zoom
- Size:
- Large - Extra Large
- Pack Volume:
- 1035 cubic in
- Color:
- Gravel
- Length:
- 9.75 in
- Width:
- 9 in
- Height:
- 17.5 in
- Style:
- Casual
Code: 2EI-BP4-GALL20-112981-033-45
MPN: 112981-033-45
UPC: 888564209486
Product Info for Mystery Ranch Gallagator 20L Backpack
We designed the GALLAGATOR 20 to meet the needs of outdoor enthusiasts and weekend warriors who want to take their outdoor adventures and day-to-day exploits to the next level. This pack has enough room to stow hearty snacks, an extra layer, and sunset beers. With added compression straps and a daisy chain with tool attachments, you can add even more gear to the outside of the pack. And it keeps it all in a super-accessible 3-ZIP design and pocketed shoulder pads, plus its made with recycled fabric so you can enjoy your time in nature even more.![]()
Specifications for Mystery Ranch Gallagator 20L Backpack:
| Manufacturer: | Mystery Ranch |
| Size: | Large - Extra Large |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 1.2 lb |
| Pack Application: | Backpacking |
| Pack Type: | Day Pack |
| Pack Volume: | 1035 cubic in |
| Color: | Gravel |
| Hydration Compatible: | Yes |
| Fabric/Material: | Recycled N.70 x 140 Dobby |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 9.75 in |
| Width: | 9 in |
| Height: | 17.5 in |
| Style: | Casual |
| Pockets: | Yes |
| Pack Loading: | Top |
| Fastener/Closure Type: | YKK Zipper |
Features of Mystery Ranch Gallagator 20L Backpack
- Lid pocket with integrated key clip provides rapid access to your keys, snacks, a first aid kit, and other hiking essentials
- Compression and bungie panel keep everything youre hauling snug and give you yet another accessible storage option
- Hydration reservoir compatible
Package Contents:
- Mystery Ranch Gallagator 20L Backpack