Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Pack Volume:
- 1280 cubic in
- Color:
- Black
- Length:
- 10.75 in
- Width:
- 8.25 in
- Height:
- 19.5 in
Code: 2EI-BP4-WWAB8-112900-001-00
MPN: 112900-001-00
UPC: 888564205716
Product Info for Mystery Ranch Catalyst 22L Backpack
The CATALYST 22 is an all-purpose pack that is built for those who have no intention of compromising on quality, comfort, or efficiency in their daily adventures. It has the capacity to handle anything from boardroom meetings to coffee shop telework sessions. With a padded laptop sleeve, organizing sleeves for a tablet or notebook, and external water bottle pockets, it's perfect for work, travel, or an afternoon hike. And its made from environmentally friendly recycled CORDURA Nylon thats able to withstand the rough and tumble nature of outdoor exploits.![]()
Specifications for Mystery Ranch Catalyst 22L Backpack:
| Manufacturer: | Mystery Ranch |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 2.2 lb |
| Pack Application: | Backpacking |
| Pack Volume: | 1280 cubic in |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 500D Recycled Cordura/Nylon |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 10.75 in |
| Width: | 8.25 in |
| Height: | 19.5 in |
| Pack Loading: | Top |
| Fastener/Closure Type: | YKK Zipper |
Features of Mystery Ranch Catalyst 22 Backpack
- Additional sleeve on the front of the laptop pocket holds a tablet, notebooks, maps, etc.
- Zippered lid pocket holds items that you need to have at the ready
Package Contents:
- Mystery Ranch Catalyst 22L Backpack