Tap Tap to Zoom
Product Info for First Tactical Tactix 3-Day Plus Backpack 62L
Our sturdy 3-Day pack with boasts our innovative Lynx Laser Cut Platform which is compatible with MOLLE/PALS. Like all First Tactical backpacks this pack features the Hook & Hang Thru compartment, which exponentially increases organization options. Among large tactical backpacks, the Tactix 3-Day Plus leaves its competition in the back of the pack.![]()
Specifications for First Tactical Tactix 3-Day Plus Backpack 62L:
| Manufacturer: | First Tactical |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 5.4 lb |
| Capacity: | 3794 cubic in |
| Pack Volume: | 62 liters |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 13 in |
| Width: | 9 in |
| Height: | 22 in |
| Pockets: | 11 external, 24 internal |
Features of First Tactical Tactix 3-Day Plus Backpack 62L
- Main Compartment: 13 in L x 22 in H x 9 in D / 33.0cm L x 55.9cm H x 22.9cm D
- Back Hook and Hang Pocket: 13 in L x 22 in H x 1 in D / 33.0cm L x 55.9cm H x 2.5 cm D
- Side Pockets (x2): 6.5 in L x 16 in H x 2.25 in D / 16.5cm L x 40.6cm H x 6.4 cm D
- Top Front Dump Pocket: 11.5 in L x 4.5 in H x 1 in D / 29.2cm L x 11.4 cm H x 2.5cm D
- CCW Pocket: 11.5 in L x 17 in H x 0 in D / 29.2cm L x 43.2 cm H x 0cm D
- Front Admin Pocket: 11.5 in L x 16.5 in H x 1.5 in D / 29.2cm L x 41.9cm H x 3.8cm D
- Front L Pockets (x2): 5.25 in L x 16.5 in H x 0.75 in D / 13.3cm L x 41.9cm H x 1.9cm D
- Approx. Capacity: 3794 cubic inches / 62.2 liters
- Weight: 5.4 lbs / 2.48 kg
- Pockets: 11 external, 24 internal
- 500D/1000D water resistant nylon
- YKK zippers
- Duraflex hardware
Package Contents:
- First Tactical Tactix 3-Day Plus Backpack 62L